www.osh.org.il

אפריל 2009

 

הקשר בין stress ליתר לחץ דם

ערכה: ליבנת כהן *

 

 

הגדרת יתר לחץ דם

יתר לחץ דם (hypertension ), היא מחלה בפני עצמה, אחד מגורמי הסיכון העיקריים למחלת לב כלילית (Coronary Heart Disease, CHD) ולשבץ. כפי שהוגדר ע"י ארגון הבריאות העולמי WHO, לחץ דם נחשב כתקין כשהערך הדיאסטולי שלו מתחת ל-90 והסיסטולי מתחת ל-140. בלחץ דם תקין או גבולי, הערך הדיאסטולי נע בין 90 ל- 94 mm Hm והסיסטולי נע בין 140 ל-159 mm Hm . ברוב המקרים, אנשים עם לחץ דם דיאסטולי השווה או גדול מ-95 mm Hm ולחץ דם סיסטולי השווה או הגדול -160 mm Hm נחשבים כבעלי יתר לחץ דם.

 

גורמי הסיכון העיקריים להתפתחות של יתר לחץ דם

גורמי הסיכון העיקריים להתפתחות של יתר לחץ דם הם: משקל גוף עודף, צריכת יתר של מלח, ושל וגורמי תזונה נוספים אחרים, צריכת אלכוהול גבוהה, חוסר פעילות גופנית וגורמי סיכון פסיכוסוצייאלים כולל stress). נוסף על כך, קיים מרכיב גנטי מסוים שהחשיבות היחסית שלו עדיין לא מובנת לחלוטין. תכיפות גבוהה של לחץ דם במשפחה, נחשבת כמסוכנת ויש לתת את הדעת לשליטה בגורמים הקשורים לסגנון חיים.

 

עבודה ויתר לחץ דם

יש עדות לכך שגורמים פסכיסוציילים ופסיכופיזיים (הקשר בין גירויים פיזיים לדרך שבה הם נתפסים מבחינה נפשית) ביחד עם העבודה, עלולים להשפיע על התפתחות יתר לחץ דם, במיוחד, לעלייה בלחץ דם לטווח קצר. נמצאה עלייה בריכוז של הורמונים מסוימים (אדרנלין ונוראדלין) כמו גם קורטיזול. קורטיזול גם לבדו וגם בשילוב עם צריכת מלח גבוהה עלול לגרום לעלייה בלחץ הדם.  נראה גם ש- work stress (לחץ בעבודה) קשור ליתר לחץ דם.

 

מהי תגובת stress?

לחץ הוא תגובה בלתי רצונית אשר מקורה בתקופת האבן שבה נחשף האדם למצבי סכנה. כדי להתכונן לפעילות הגנתית, כגון לחימה או בריחה אשר תאפשר הישרדות, גוף האדם נכנס למצב דרוך. מנגנון ההישרדות של תקופת האבן מוטבע בנו באופן גנטי.

המטרה העיקרית של התגובה הגנטית של בני אדם לאיומים או לחצים הייתה להכין אותם לפעילות פיזית אינטנסיבית של בריחה או מלחמה fight or flight.

 

השפעות ה-stress על הבריאות (כולל יתר לחץ דם)

התגובה הגנטית הזו, באה לידי ביטוי בהאצת הדופק וקצב הנשימה ובהזרמה של יותר דם לשרירים מאשר לאיברים אחרים. המטרה של שחרור האדרנלין והנוראדלין, ושל העלייה ברמות הגלוקוזה ובחומצות שומנית חופשיות בדם, היא לספק לגוף יותר אנרגיה.

תגובות אלה לא מתאימות לסוגי הלחצים איתם מתמודדים רוב האנשים בעבודה ובבית. כתוצאה מכך, רמות לחץ גבוהות גורמות למגוון של בעיות בריאות ומחלות. אלה, כוללים תוצאות פתולוגיות שונות כמו: עייפות כרונית, דיכאון, נדודי שינה, חרדה, מיגרנות, אלרגיות, עישון וצריכת אלכוהול. (הערה לנושא רמות לחץ גבוהות - לחץ עשוי להיות חיובי כשהוא משמש כגורם מניע. ברמות לחץ גבוהות, כשהוא מציף את האדם שאמור לפעול הוא יכול לפגום בתפקודו ולגרום לבעיות בריאות ומחלות כאמור לעיל.)

stress עלול לגרום לאולקוס, מחלות המעי הדלקתי ובעיות שלד שריר. בנוסף הוא עלול לגרום ליתר לחץ דם וכתוצאה מכך להתפתחות מחלות לב כולל מחלות קרדיווסקולריות. למרות שstress- פתאומי נקשר לתפקוד לקוי באנשים שבשאר המובנים בריאים, מדענים לא בטוחים האם stress כרוני לבדו גורם למחלה קרדיוווסקולרית. מה שברור הוא שstress- מוגזם עלול להחמיר גורמי סיכון קיימים כמו יתר לחץ דם ורמות גבוהות של כולסטרול. בטווח הארוך, stress עלול לשנות את התפקוד החיסוני, מה שעלול לקדם את התפתחות מחלת הסרטן. מחלות אלה אחראיות על רוב מקרי המוות, ועל השימוש בטיפול הרפואי ברוב המדינות המתועשות.

 

השפעות של לחץ תעסוקתי על הבריאות (כולל יתר לחץ דם)

גורמים פסיכוסוצייאליים במקום העבודה מתייחסים בראש ובראשונה להשפעה המשולבת של סביבת העבודה, לתוכן של העבודה, לדרישות העבודה ולתנאים הארגוניים- טכנולוגיים, וכן לגורמים אישיים כגון יכולת, רגישות פסיכולוגית ולבסוף גם לאינדיקטורים בריאותיים.

מחקרים בנושא לחץ תעסוקתי מצביעים על כך שקיים קשר סיבתי בין לחץ בעבודה ומחלות קרדיוווסקולריות. הכוונה גם לתמותה כתוצאה ממחלות קרדיווסקולריות וגם לתדירות מחלות לב ויתר לחץ דם.

 

עבודה במשמרות - קיימים מחקרים שמצביעים על כך שעבודה במשמרות ועבודת לילה עלולות לגרום לעלייה בלחץ הדם וליתר לחץ דם כמו גם לטריגליצריד ו/או ל .serum cholesterol

 

דרכים למניעת יתר לחץ דם

העיקר במניעת יתר לחץ דם הוא איתור אנשים הסובלים מעליית לחץ דם, (באמצעות בדיקות תקופתיות, תוכניות לבדיקות רפואיות או בדיקות חוזרות) והנהגת שיטה טיפולית מתאימה.  

אנשים בעלי היסטוריה משפחתית של יתר לחץ דם צריכים לבחון את רמת המתחים שלהם באופן תדיר יותר מאחרים ועליהם לקבל הדרכה בנוגע למניעה ובקרה של גורמי הסיכון שקיימים בחייהם. בקרה בצריכת אלכוהול, בפעילות גופנית, בשמירה על משקל גוף תקין ומאמצים להפחתת לחץ פסיכולוגי הם כולם יסודות חשובים בתוכניות מניעה. גם שיפור תנאים במקום העבודה כמו, הפחתת רעש ויתר חום הם אמצעים למניעת יתר לחץ דם.

 

 

 

ערכה:

ליבנת כהן M.A בפסיכולוגיה ארגונית, מרכז המידע, המוסד לבטיחות ולגהות, ע"פ האנציקלופדיה של ILO