כניסה הרשמה צור קשר

שאלון (כלי עזר) לאיתור צרכי התאמות בעבודה לעובדים בעלי מוגבלויות

מאת: מדור ידע וחדשנות המוס"ל

תאריך:03/09/2023


המוסד לעבודה ולבריאות בקנדה Institute for Work & Health (IWH) פיתח שאלון אינטרנטי (Job Demands Accommodation Planning Tool - JDAPT) לאיתור צורכי ההתאמות בעבודה לעובדים החווים אירועים אפיזודיים (מצבים בריאותיים כרוניים, לרוב בלתי נראים, שיכולים להופיע מחדש, להשתנות או להחמיר עם הזמן), המגבילים או חוסמים אותם בעבודתם היום-יומית. השאלון פוּתח ונבדק על ידי מומחי מחקר, עובדים עם מוגבלויות, קבוצות קהילתיות וארגוני עבודה עבור מגוון רחב של מצבים פיזיים, נפשיים וקוגניטיביים, ויועד לעובדים בכל ענפי התעשייה.

להלן דוגמאות לסוגי מצבי הבריאות המגבילים שהשאלון חל עליהם: מצבי בריאות נפשיים, כגון דיכאון וחרדה, מחלת קרוהן, קוליטיס, טרשת נפוצה, מיגרנה, מחלות ראומטיות, כמו דלקת פרקים וזאבת, תסמונת העייפות הכרונית, פגיעות שריר ושלד (למשל כאבי גב תחתון, גידים) איידס (HIV), סוגי סרטן,Long Covid.

שאלון ה-JDAPT זמין באנגלית ובצרפתית, חופשי לשימוש של כל עובד ומילויו אורך כרבע שעה. הוא מנחה את העונֶה בסדרה של שאלות פשוטות על תנאי העבודה שלו ועל סוגי המשימות שעליו לבצע - משימות הדורשות משאבים פיזיים, נפשיים או מנטליים או הקשורות לאינטראקציה של העובד עם עובדים אחרים. בתום מילוי השאלון, מקבל העובד רשימה מוצעת של רעיונות ופתרונות, המותאמים אישית לצרכיו ולדרישות התפקיד שלו בעבודה. הוא אינו מתבקש למסור מידע אישי ותשובותיו אינן נשמרות ואינן משותפות עם אחרים. הוא יכול לשמור עותק של התשובות שלו לשימושו הפרטי.

בעזרת השאלון יכול העובד להבין אילו שינויים בתנאי העבודה או התפקיד יכולים לסייע לו להישאר בעבודה או למלא את משימותיו ביעילות ולבקש ממעסיקו את התמיכה המתאימה. ארגוני עבודה המעסיקים עובדים בעלי מוגבלויות אפיזודיות, שיאמצו את הצעות ה-JDAPT, יוכלו לשמר את התעסוקה של העובדים הללו ולשפר את פריון העבודה הכללי של הארגון.  

בימים אלו עובד צוות פיתוח השאלון על פיתוח כלי עזר נוסף שיכול לשמש מעסיקים, אנשי משאבי אנוש, מומחי בריאות תעסוקתית, חברות ביטוח וכל גוף או ארגון ממשלתי, קהילתי או פרטי, הקשורים לתעסוקה של עובדים בעלי מוגבלות אפיזודית, בפיתוח תוכניות ושיטות לגיוס עובדים אלו ולתמיכה בהם.

מקורות
דף / מידע זה הוכן לפרסום על ידי יפעת זר  

לקריאת ידיעות נוספות מהעולם לחץ כאן >>

 

שלח להדפסה