כניסה הרשמה צור קשר

האם ובאילו נסיבות כדאי להשתמש במרבדים מפיגי עייפות?

 

משיב: שלום ויסמן   |  מס’ תשובה 39576  |  12/09/2022

 

כללי

עמידה ממושכת גורמת לאימוץ השרירים, הגורם בהמשך להרגשת עייפות, לכאב ולאי-נוחות, עד לפגיעה בכושר העבודה. כאבי השרירים גורמים לעייפות ומסיחים את דעת העובד ממשימתו, כיוון שחלק מתשומת לבו מתמקד בתחושותיו הפנימיות.
 
משטח הרצפה 

עמידה על משטחים קשים מסוגים שונים היא אחת הסיבות להיווצרות עייפות. סוג הריצוף באזור העמידה של העובד, במהלך עבודתו, חשוב לא פחות מהנעלה נכונה לגבי הנוחות בעמידה. רצפות קשות, כמו רצפת בטון, מרצפות, רצפות מעץ, אינן נוחות לעבודה בעמידה. עבודה על גבי רצפה קשה דומה לקבלת חבטה בעקב בכל צעד. רצפת עץ, שעם או גומי, ובעצם כל משטח רצפה שמספק גמישות/ אלסטיות כלשהן, הוא עדין יותר ורך יותר לרגלי העובד. יתרה מזו: משטחי רצפה רכים מפחיתים את העייפות ומשפרים את רמת הבטיחות על ידי הפחתת שיעורי ההחלקות והנפילות על משטחים.

מהם מרבדים (שטיחים, משטחי דריכה) מפיגי עייפות? 

אחד הפתרונות האפקטיביים לעייפות שנוצרת לאחר עמידה ממושכת הוא הנחת מרבדים ייעודיים בעמדת העבודה. מרבדים מפיגי עייפות מתוכננים להפחית את מידת העייפות הנגרמת ממשטחים קשים. משטח עמידה מפיג עייפות יוצר משטח דריכה רך יותר. הוא משמש בעצם כבולם זעזועים במהלך פעולת העמידה או ההליכה עליו. יש לו אפקט של ריפוד והפחתת עומס על כף הרגל. המשטחים מיוצרים בעיקר מוויניל. 

התקנה נכונה

עם זאת, השימוש דורש זהירות, שכן, התקנה לא נכונה או הדבקה לקויה של המרבד עלולה לגרום לנפילות או להחלקות. כדי להשיג תוצאות מיטביות, יש להתאים את המרבד לתנאי מקום העבודה, לאופי העבודה, לרצפה הקיימת במקום וללחץ הפועל עליה. כמו כן, יש לזכור כי הספקת המרבד כשלעצמה אומנם מקלה על העובד, אך אינה פותרת את הבעיה מהיסוד. עמידה ממושכת מעייפת מאוד גם אם משתמשים בנעליים נוחות ובמשטח עמידה איכותי. 

 
  • מרבדים מפיגי עייפות לעבודות הכרוכות בעמידה ממושכת, בטיחות 262 , נובמבר 1999, עמ' 16-13.
  • מקור Anti-fatigue Mats
     
 

 

שלח להדפסה כתוב תגובה

 

לחדשה זו התפרסמו 0 תגובות לפתיחת כל התגובות

כתוב תגובה סגור תגובה

שם: תוכן
כותרת
כתוב תגובה