כניסה הרשמה צור קשר

מבזקי פעילויות המוסד לבטיחות ולגיהות


המוסד לבטיחות ולגיהות פועל מידי יום בעשרות פעילויות שוטפות לקידום תרבות של בטיחות ובריאות תעסוקתית בסביבת העבודה השונות בכל המשק הישראלי. להלן "מבזקוני" עדכון פעילויות "על קצה המזלג" לדוגמה:

מבזק שבט תש"פ

מקצועיות
 
 • בטיחות  בעבודה עם "במות הרמה"- בעקבות שאילתות נשנות וחוזרות בנושא, מרכז מידע עמל על  עדכון "עלון מידע": "דגשים בבחירה, הצבה, תפעול של במות הרמה ניידות". מוזמנים להפיץ במקומות העבודה הרלוונטיים. 
 • מדור תחקירים והפקת לקחים – מתחדשים - בשבועות האחרונים פועלים ביחידות ההנדסה והטכנולוגיה על הוספת תחקירי ארוע חדשים. זאת, על מנת לספק כלים נוספים לעוסקים בבטיחות, ללמידה והדרכה. התחקירים החדשים יעלו במדור בימים הקרובים. עובד/ת שיש לו רעיונות נוספים או תחקירים מעניינים מהעולם מתבקשים לפנות ישירות אל יקי.
 • בטיחות עובדים עם מוגבלות - הורחבו הכשרות "שגרירי הבטיחות" שאנו מקיימים לעובדים עם מוגבלויות והן ניתנות עתה על ידינו  גם בשפה הערבית. ההכשרות ניתנות למעש"ים, ללא תשלום. 
 • מניעת נזקי רעש מזיק 
♦ חוברת הדרכה ייחודית של המוס״ל בנושא רעש מזיק במקומות העבודה, חומר לימוד בסיסי וחשוב עבור כל העוסקים בהתגוננות ברעש במקומות העבודה. 
♦ ניידת הדרכת שמע - עברה לאחרונה עדכון מקצועי ושדרוג טכנולוגי, וכוללת  עתה, בין השאר בנוסף לשפות הקיימות, גם מענה גם לדוברי השפה האמהרית. אנא הביאו לידיעת המעסיקים ולוועדי העובדים כי ניתן כאמור להזמין את הניידת למקום העבודה, להדרכת עובדים, ללא תשלום.
 • שלד שריר - פורסמו חומרים חדשים בשפה הערבית והרוסית (שימו לב, החומרים מחולקים בשטח ללא תשלום במהלך ביקור המדריך)/
 • מוקד "קו החיים", ינואר 2020 - סה"כ 144 (!) דיווחים מהציבור על מפגעים באתרי בניה מתחילת החודש (פילוח ופרטים נוספים ניתן לראות  באתר המוקד). 

"מסביב לעולם"

 
 • אקלים בטיחות באתרי בנייה – כלי חדש וידידותי להערכת אקלים בטיחות באתרי בנייה שיכול לשמש חברות בנייה, מנהלים ומנהלי בטיחות באתרי בנייה  על מנת להעריך את אקלים הבטיחות לשפרו ולבחון את אפקטיביות השיפור במטרה לצמצם את שיעור התאונות והסיכונים בענף הבנייה. הכלי פותח ע"י חוקרים של state university במדינת וושינגטון בשיתוף עם המרכז למחקר והדרכה בבנייה בארה"ב (CPWR). עוד על הכלי וסקירה בעברית, בשבוע הבא, במדור יחידת המחקר.   
 • יפן, הידעתם?  בשנת 2016 חוקק חוק ייעודי לענף הבנייה! שימו לב, סעיף 3 בחוק מתייחס לשמירת בטיחות ובריאות עובדי הבניין וכולל את כל סוגי העובדים,  ומכלול רשויות עליהם מוטל יישום החוק בינהם: משרד הבריאות העבודה והרווחה, משרד המקרקעין, התשתיות, התחבורה והתיירות.  (Law concerning the promotion of safety and health of construction workers (Law No. 111 of 16 December 2016 ותודה לצוות מרכז המידע.

בטיחות עגורנאים (נתונים ראשונים מתוך המחקר שלנו)
כתבו עלינו לאחרונה (בשפה הערבית)
 

נפש בריאה בגוף בריא - כחלק מתוכנית ההתערבות שלנו לקידום בריאות העובד/ת, השבוע יחולקו לכל עובדי המוס"ל צמידים, מדי צעדים, שיאפשרו קביעת יעדים אישיים יומיים, ככלי נוסף שלנו לשמור על אורח חיים פעיל ובריא. עובדים שעדיין לא קיבלו הדרכה על הציוד הארגונומי החדש, מתבקשים לפנות בדחיפות אל אביטל ולתאם עוד השבוע הבא הדרכה ומילוי שאלון.

סקר שביעות רצון העובדים - מסקנות הסקר, מצביעות באופן חד משמעי על  שביעות רצון גבוהה של העובדים במוס"ל, שכוללת בין השאר, תחושת שייכות וביטחון, גאוות יחידה, אווירת צוות, כבוד הדדי, פתיחות ואתגר ויחס חיובי של המנהלים. במענה לשאלה הפתוחה, עלו ה"מקצועיות" וה"ידע" כשתי חוזקות עיקריות של המוס"ל, ואילו בנקודות החלשות, הטעונות שיפור, עלה בעיקר נושא השכר. הצעות אחרות לשיפור התמקדו בהרחבת מסגרת ימי העיון לעובדים, והצעות לפעילויות גיבוש נוספות. כל ההערות נלמדות ע"י מש"א והן יוטמעו כבר בת"ע 2020. כל הכבוד על  ההתייחסות הרצינית והעניינית לסקר ועל התובנות.

חוגגים

נציין בקרוב את חג "טו בשבט" בטעימות תוצרת חקלאית, תוצרת הארץ בלבד-וננצל את התאריך לעיסוק בענייני איכות הסביבה. מתנדבים ורעיונות נוספים- מוזמנים לפנות לאיה. 
 
מבזק כסלו תש"פ
 
בקצרה,  מה היה לנו בחודש האחרון?

קידום בטיחות במגזר הערבי

 
 • אתר אינטרנט חדש שלנו, ייעודי, בשפה ערבית - לתשומת לבכם, מדי יום מתעדכנים תכנים מקצועיים חדשים בשפה הערבית, בנושאי בטיחות בעבודה בכלל ענפי המשק
 • הכשרות ייחודיות בשפה הערבית החודש בסכנין ובאום אל פאחם. 
 • בתי מלאכה קטנים - פעילות מוגברת של מחוז מרכז וי"ם- טייבה, טירה קלנסואה וכפר קאסם.

קופצים טכנולוגית
 
 • פיילוט פורטל הלמידה שלנו דרך מערכת MOODLE, יצא לדרך עם פיתוח לומדות חדשות וייחודיות. הפיילוט הוא פרי שת"פ של יחידת הפיתוח במנהל הדרכה, יחידת הטכנולוגיה ומנהל הנדסה, יחד עם צוות חלוץ של מדריכים ואנשי מקצוע שנרתם לנושא. תודה לניסים, יקי ומיקי על האנרגיות וההשקעה!
 • "רחפנים לקידום הבטיחות" - פיילוט הכשרה ייחודי שלנו באמצעות רחפנים יוצא לדרך בימים הקרובים ומחזור ראשון של מדריכי שטח ייקח חלק בהכשרה.

קידום בטיחות עובדים במסגרות טיפוליות/שיקומיות

שת"פ עם שירות שיקום הנוער, במשרד העבודה - לבקשת מנהל הבטיחות במשרד העבודה, המוס"ל נרתם לפרויקט גדול של קידום הבטיחות במפתנים ומית"רים - במסגרות  אלה בכלל, ובמרחבי התעסוקה ובסדנאות בפרט. 

חוקרים

יצאנו לשטח: המחקר שלנו בנושא פגיעות בכפות ידיים (בשת"פ בה"ח הדסה), והמחקר בנושא בטיחות מפעילי מנופים, עבר לשלב איסוף הנתונים. מחקר חדש יוצא לדרך (שת"פ עם אוניברסיטת בן גוריון) ויעסוק בבטיחות בעבודה בחומרים מסוכנים ובחינת חדירות והשפעה על העור. מוזמנים להתעדכן באתר שלנו.

רגולציה ותקינה

 
 • תקן בינ"ל עדכני לקרינה אלקטרומגנטית בלתי מייננת. נציג המוס"ל, ד"ר דובדבני בין חברי הוועדה שכתבה גרסה חדשה של התקן הבינ"ל לקרינה בלתי מייננת, IEEE C95.1. התקן מאחד שני תקנים קודמים עבור תחומי תדר שונים, והוא כולל את כלל התדרים מ-0 הרץ עד 300 גה"צ. התקן מחייב חוקית את אוכלוסיית העובדים בישראל דרך הנחיות ה-ACGIH (הנגזרות ממנו ואשר יעודכנו בקרוב). אנא עקבו אחר הפרטים באתר המוס"ל.
 • מבדק ידע, ללא תשלום בנושא "עוזר בטיחות". מוזמנים להפיץ לעובדים/מנהלים בענף הבניה.
 • חושבים שיודעים הכל?  מבדק בקיאות החודש בנושא דרישות חוק ו"תשובות השבוע" של מרכז מידע. 

קמפיין  "קו החיים", "אבא פיגום"

כמליון וחצי כניסות לסרטון הקמפיין, עשרות פניות של אזרחים למוקד מדי שבוע,  והרחבת השת"פ עם הרגולטור לסגירת אתרי בניה מסכני חיים.

רווחת העובד

 
 • תוכנית התערבות לקידום רווחת העובדים במוס"ל, נוחות ושמירת הבריאות תחל בימים הקרובים, בהובלת יחידת הארגונומיה.  מגוון אביזרים/כלים יסופקו לעובדי המוס"ל על מנת למנוע פגיעות במערכת שריר שלד הנוצרות עקב חשיפה מצטברת לגורמי סיכון, תוך בנית תוכנית בקרה ומעקב. עובדות/ים המעוניינים לקחת חלק פעיל בתוכנית מוזמנים ליצור קשר עם אביטל
 • חגיגות ה"סיגד" - חגגנו. כיבדנו. התגבשנו. בפעם הראשונה חגגנו יחד את הסיגד, בתוכן, טעימות וריקודים. ותודה לסיוון ששיתפה אותנו בסיפור העליה של משפחתה. 
 • "חג כל החגים"- מצויין השנה  בכ"א מהיחידות בנפרד, מטעמי החג  ו"דמי חנוכה" לעובדים.
 • תחרות "סוגרים שנה" יוצאת לדרך- מוזמנים לציין את סיכום השנה שלכם, תוך דגשים לפעילות הייחודיות שקידמתם/הייתם שותפים, חוויות, תובנות ועוד. "סיכום השנה" יכול להיות בדרך של סרטון, מייצג, שיר וכד'. ניתן להגיש ביחידים או בקבוצות. וועדת הפרס מורכבת מנציג הנהלה, יו"ר וועד העובדים, ומנהלת מש"א.  הגשה  עד ל-30/12/2019 בשעה 16:00 אל ורד.  אל תגידו שלא ידעתם! פרסים שווים לזוכים!

שיהיה חג שמח, עם הרבה אור, ניסים ושמחה לכולנו,

מבזק אלול תשע"ט

מהנעשה אצלנו, בקיץ העמוס הזה, על קצה המזלג:

מוקד "קו החיים"- "חודש חם", תרתי משמע, עם עשרות דיווחים על מפגעים חמורים, לרבות בסביבת מבני ציבור (גנים, בה"ס ועוד). צוותי השטח שלנו הצליחו להגיע לכל הפניות שהועברו למוקד תוך שעת ספורות, ובשת"פ עם משרד העבודה אף הוביל לסגירת עשרות אתרים מסכני חיים. בנוסף, הוספנו ביישומון שלנו אפליקציה שמדווחת ישירות לרשות המקומית על מפגע בתחום הרשות. הכל ב-
mapa.osh.org.il.

תוכנית עבודה, לקראת 2020- תוצאות מפתיעות בעוצמתן בסקר הבריאות התעסוקתי שערכנו לבחינת צרכי מעסיקים למידע/הדרכה, שכלל סיכון מחומרים כימיים, חומרים ביולוגיים, פיסיקליים, ארגונומיים, סביבה פנים-מבנית חשיפה, וכן מידע ותמיכה על אמצעי הגנה מחשיפה לסיכונים במקום העבודה. כ-200 מעסיקים השתתפו בסקר. צורך אקוטי  שעלה בתחום הרטט המכני ("ויברציות") והשלכותיו על בריאות העובד, תואם את ממצאי מחקר השדה שלנו על מודעות נמוכה של עובדים ומנהלים לגורם הסיכון ונזקיו, שמסקנותיו יפורסמו בקרוב ויישומיו ישתלבו בת"ע 2020. יש למה לחכות....

"חדש על המדף"- בטיחות בעבודה בחוות קנאביס רפואי. שירות חדש שלנו (שניתן כמובן ללא תשלום),לבעלי חוות לקנאביס רפואי, לליווי והכוונה בנושאי בטיחות, בתהליך רישוי העסק; הופקו ומחולקים ללא תשלום על ידי מדריכי המוס"ל פנקסי כיס לבטיחות בעבודת עגורן ברוסית ועברית והופקה חוברת ייחודית וייעודית של  תמצית מידע לעובדים בענף הבניה (זמין כמובן גם בדיגיטל). 

קידום בטיחות במגזר הערבי- הכשרות לעובדי תחזוקה ונקיון בחברות כ"א, בתחומי סיכוני חשמל, סולמות, מכונות, עבודה באש גלויה ועוד. קורסים ייחודיים בשפה הערבית, להכשרת "עוזרי בטיחות". פעילות בחורה שבנגב, לרבות פעילות ייחודית לנשים יזמיות מהחברה הבדוואית. פעילות ייחודית לחקלאים מהעדה הדרוזית ברמת הגולן. ועוד, ועוד.

קידום בטיחות לעובדים עם מוגבלות- ממשיכים בהרחבת הפעילות במע"שים במגזר הערבי. במקביל, החל שת"פ עם "המשקם" לאבחון בטיחות לעובדים עם מוגבלות ב- 14 מרכזי עבודה של חברה. התקיימו הכשרות של עובדים עם מוגבלות שכלית התפתחותית לשגרירי בטיחות במע"ש בינימינה, מע"ש אור יהודה, ועוד.

שת"פ עם גופים ציבוריים- הכשרות ייחודיות שלנו של מפקחי בניה ברשויות מקומיות, הכשרת קציני בטיחות במכללה לשוטרים, צוערי משרד החוץ הכשרות למזכירי איגודים מקצועיים בהסתדרות כולל סיור התנסות באיתור הפרות בטיחות באתר בניה.


רעש מזיק בעבודה- התחלנו פעילות להדרכה והדגמה לעובדים ומעסיקיםבמפעלים באמצעות מערכת  ייחודית שרכשנו(ׂE-A-Rfit), ללימוד/תרגול שימוש נכון של מגיני אוזניים. במקביל,  יצאנו לדרך עם לומדה ללימוד עצמי של העובדים ברעש תוך קבלת משוב מיידי. בלומדה מושם דגש על עדכונים טכניים רבים ועל העברה ממוקדת ומונגשת של המסרים החשובים ביותר לעובדים, לצורך הגנה על בריאותם בחשיפה למפגע הרעש. תודה מיוחדת לאמנון, אשר, מרינה ולצוות פיתוח ההדרכה על שת"פ שהניב מוצרים מקצועיים לעילא ולעילא.

בחן את עצמך, מבדק החודש- והפעם, בנושאי בטיחות בחומ"ס, בריאות תעסוקתית ובקיאות ב"תשובות השבוע" של מרכז מידע,
למבדק. הציונים יפורסמו ע"י מנהלי היחידות.

רק שתדעו...-עברנו בהצלחה את המבדק השנתי של מכון התקנים ב-19.8 (תקן 9001:2015) בהובלתו של מוטי א.

והנה, זה מגיע:

הסמינר השנתי המקצועי שלנו, במקום הכי נמוך בעולם. וקצת על מה שצפוי: בטיחות בתעשייה ישראלית ואחריות חברתית- ביקור במפעלי סודה סטרים הכרות עם סדרי הבטיחות במפעל, תהליכי הייצור הייחודיים ותקני בטיחות ואיכות גלובליים (מוביל, גבי). בין אדם לאדמה - על בטיחות בעבודה בסביבת מחצבים, מינרלים ובולענים - ביקור במו"פ מדבר וים המלח ובמעבדות. סיכום שנה עברית וטקס עובד מצטיין+ הרצאה: "מאחורי החקירות הגדולות- מסע אל תוך חדרי החקירות של היחידות בלהב 433 והמחלקה לחקירות שוטרים" ג'וש בריינר - כתב הפלילים של עיתון "הארץ". "נפש בריאה בגוף בריא" – בטיחות בעבודה ואספקטים של "שלד שריר"(מובילים ניצן ומוטי ס.). בטיחות בעבודה במפעל קוסמטיקה - סיור במפעל "אהבה"  (מובילים אלוני ומרינה ט.). עין פשחא – סיור בשמורה החבויה, ומפגש עם  יחידת החילוץ מגילות ים המלח (מובילה אביטל, איציק ר.) ויש עוד הרבה, הרבה, הרבה הפתעות!

אז פותחים שנה, עם הרבה אנרגיות חדשות וטובות!


מבזק תמוז תשע"ט
 
עקרי הדברים שהיו לנו בחודש הזה:

נרתמים למאמץ הלאומי:

 
 • בטיחות עובדי בניין- הכשרות ל"עוזרי בטיחות", נפתחו בכל רחבי הארץ ע"י כל המחוזות, בהתאם להנחיות משרד העבודה. תודה מיוחדת לעובדי מחוז מרכז וי"ם במיוחד לאביהו וכאמל, על הובלת המשימה וכל הכבוד על ההירתמות והעזרה ההדדית בין היחידות. הדרכות  לעשרות עובדים פלשתינאים בתחום הבנייה בעזרת ניידות הבטיחות. "נאמני בטיחות" חדשים הוכשרו על ידינו במועצה מקומית כיסרא סמיע ועשרות עוזרי בטיחות הוכשרו בסכנין. הפעלת מודל חדש של הדרכות לבמ"קים במיגזר הערבי,  ביניהם: טייבה, קלאנסוואה, כפר קאסם- ותודה לעמיר נאסראלדין שמוביל זאת.​
 • בריאות תעסוקתית- לאור חשיבות הנושא ובהתאמה לצורכי השטח, נקלטו גיהותנים לתגבור קאסם פאדל (בצפון) ואריאל יעקובוב (בדרום). תודה למרינה על היעילות והמסירות וברוכים הבאים!
 • מוקד "קו החיים"- נתונים מדיווח הציבור למוקד על ליקויים חמורים באתרי בנייה: סה"כ כניסות לאתר קו החיים מיום הפעלתו: מעל 94,500 כניסות! מעל 330 פניות פורמליות, שנמצאו מוצדקות, בעיקר בנושא פיגומים לא תקינים, עבודה בגובה לא תקינה, אי שימוש בציוד מגן אישי וחוסר במנהל עבודה באתר. יישר כח לכל מדריכי הבטיחות במחוזות, ולמפעילי/ות המוקד: מוזמנים לצפות בנתונים: mapa.osh.org.il

חדש מיחידת המחקר שלנו:
 
 • שיעור תחלואה ותמותה של עובדי נקיון- סקירת ספרות מעניינת של ניצן שלנו מציגה כי כתוצאה מאופי העיסוק של עובדי נקיון, קיים  שיעור תמותה  גבוה ממחלות שונות, בעיקר בתמותה ממחלת ריאה חסימתית כרונית. במקרה זה שיעור התמותה היה גבוה פי שניים אצל גברים ונשים העוסקים בניקיון לעומת אחרים. השיעור היה גבוה יותר בנשים מאשר בגברים. 
 • גורמים לתאונות בענף הבניה- מחקר שלנו, בקרב 224 עובדים בענף הבנייה בישראל, בנוגע לגורמים לתאונות עבודה בענף הבניה, בשיתוף עם פרופ' מיכל בירון מאוניברסיטת חיפה, מצביע על קשר בין גורמים ארגוניים לבין סיכוי למעורבות בתאונות עבודה. הממצאים מספקים תמיכה לטענה שגורמים ארגוניים- ובפרט תרבות ארגונית, תפיסות של העובדים בענף ביחס לתנאי עבודתם, והתגמול שהם זוכים לו, מהווים בסיס חשוב למניעת תאונות עבודה. 
 • מה בין סיגריות אלקטרוניות לבריאות תעסוקתית-  ד"ר פרדו סקר את המידע שהצטבר עד כה על סיגריות אלקטרוניות וסיכוני הבריאות  התעסוקתית האפשריים. ההמלצה המסתמנת היא להתייחס לסיגריה אלקטרונית בדומה להתייחסות שלנו כלפי עישון טבק.  
 
חידוש ועדכון ספרות דיגיטלית:

החודש נוספו 30(!) פריטים מקצועיים. שימו לב כי הספרות שחודשה  מתייחסת ל 3 קטגוריות בתחום הבטיחות והבריאות התעסוקתית: חוקים ותקנות (14), ספרים (6) ותקצירים מקצועיים (10). רשימה מפורטת באתר.

 
בטיחות בעבודת הקיץ:
 
 • הדרכות בני נוער מהחברה הערבית- מאות בני נוער בבתי ספר מקצועיים הודרכו על ידינו בשפה הערבית  תודה למחמוד וסאקר חבקה שהובילו את הפרוייקט בירכא ומג'ד אלכרום. 

 • הדרכה מקוונת לעבודת בני נוער בקיץ (מעסיקים ונוער), שניתנה ללא תשלום, בה לקחו חלק מועצות מקומיות, תנועות נוער ועוד.
 
שיתופי פעולה:
 
 • משרד החקלאות- יום בטיחות ארצי מושקע וחוויתי, שכלל תכנון וביצוע של צוותים מקצועיים שלנו שהדריכו במספר תחומים בינהם:  סיכונים ביולוגיים וחומרים מסוכנים, הרצאות ותרגול פיזי של כיבוי אש, ניידות הדרכה, ארגונומיה ועוד ועוד. היה נפלא.
 • משרד העבודה- מינהל הבטיחות: בנוסף לפעילות השוטפת שלנו עם המנהל, לקחנו החודש חלק ביום העיון שיועד למנהלי מעבדות מוסמכות, גיהותנים, בודקים מוסמכים ומפקחי המינהל לבטיחות.
 • לשכת הקבלנים- הכשרות אינטנסיביות להכשרות בטיחות של עובדי בנין  בשיתוף לשכת הקבלנים בראשות נשיא הלשכה, מר רוני מזרחי.
 • רשת אורט ישראל- צוות המוס"ל  מלווה את מחלקות המכונות, האלקטרוניקה והתוכנה של רשת אורט בפרויקטים חדשניים לקידום הבטיחות בעבודה. בתחרות החדשנות שנערכה, חולקו על ידנו פרסים לסטודנטים הזוכים בטקס מרגש שהתקיים בכנס הטכנולוגיות שלנו בטכניון. דבר נוסף שנמצא מרגש..(לפחות את חלק מהמשתתפים בכנס), הוא שאחת הזוכות בפרס הינה קרובת משפחתו של שחקן הכדורגל של הפועל ת"א בעבר, וקפטן נבחרת ישראל בהווה!...

הכנס השלישי לטכנולוגיות מקדמות בטיחות:

תודה מיוחדת למנהל פרסום והסברה על הצלחה יוצאת דופן של הכנס!
מוזמנים לצפות בסרטון ובכתבה וחווה- תודה. 
 
ואצלנו:
חושבים שיודעים הכל?!

 
 • בטיחות ומיגון מכונות- מבדק ידע חודשי שהוכן עבורכם ע"י מיקי, ראש מינהל הנדסה ופרויקטים.
 • שימוש בסולמות עץ באתרי בניה- האם החוק מאפשר? תשובת השבוע ממומחי מרכז מידע.
 • קורסי אקסל למתחילים ולמתקדמים- עובדות/ים המעוניינים מתבקשים לפנות למש"א דרך המנהלים. ההכשרות מתקיימות במנהל הדרכה שלנו וכולם מוזמנים לקחת בהם חלק!
 • הדרכות בריאות... פיננסית - בקרוב תחלנה הכשרות ביחידות השונות, בהן נקבל טיפים גם לשמירת הבריאות הפיננסית שלנו ושל המשפחה. 
 • תיקי עבודה- לבקשת אלכס יו"ר הוועד, ובהתאם לנוהג, יחולקו בקרוב.
 • סמינר עובדים- השנה יתקיים באזור ים המלח. נלמד על עבודה בטוחה בסביבת בולענים, מינרלים, מחצבים ועוד. פרטים בקרוב. שמרו את התאריך  18/19 לספטמבר. 

מבזק סיון תשע"ט

בקצרה, על הנעשה אצלנו בחודש האחרון:
 
הכשרות/הדרכות, עם ערך מוסף
 
בניה - בהתאם לצו השעה, וכחלק מהמאמץ לספק כלים ייחודיים לאנשי בטיחות בישראל, הוספה, לראשונה, סדנת עגורנים ייחודית לחניכי השתלמות ענפית הבניה- זאת, מעבר לדרישות הסטנדרטיות. בנוסף, נערך המוס"ל עם הכשרות "עוזרי בטיחות", ברחבי הארץ. בשבוע הבא יפתחו הכשרות בסכנין ובאום אל פאחם. כל הפרטים באתר האינטרנט שלנו ובכוכבית 9214.
 
פעילות לקידום בטיחות במעברים לפועלים פלשתינאים: הפעילות היזומה שלנו התרחבה גם במעברים נוספים: מכבים-רעות ועומר. אמש, ברשתות החברתיות,
קיבלנו ברכה ישירה מהאלוף אבו רוקון, מתאם פעולות הממשלה בשטחים.

הכנס ה-3 לטכנולוגיות מקדמות בטיחות- 11/6, בטכניון. ביקוש אדיר להשתתפות בכנס!
להרשמה

בטיחות בהעסקת עובדים עם מוגבלות- 18/6 בהתאחדות התעשיינים. אנא העבירו למעסיקים שעדיין לא קיבלו את ההזמנה.

עבודות נוער, קיץ 2019. מתגברים פעילויות הדרכה/הסברה בקרב בני נוער, בעברית ובערבית (נקבעה פעילות בביה"ס בטמרה, בשפרעם  ומג'ד אלכרום)– חומרים ומידע באתר שלנווובינר (הכשרה מקוונת, ללא תשלום- דרך המחשב אן הטלפון הנייד) בנושא בטיחות בעבודות נוער, יועבר ע"י אלון ב-23/6 בשעה 13:00. קישור להרשמה.

מתחדשים

מחקר- טעימה ממצאים ראשונים מהמחקר שלנו בנושא גורמים לתאונות הבניה:  224 פועלים השתתפו במחקר. נמצא כי סיכוי גדול יותר להיות מעורב בתאונת עבודה בענף הבניה קיים בקרב עובדים נשואים, החשים לחץ מצד מנהליהם לעבוד כנגד כללי בטיחות. ועוד... בקרוב Jעוד חדש מיחידת המחקר: הוראות חדשות להגנה מנדפי ריתוך, חשיפה לרטט יד-זרוע ותקן החשיפה בישראל ומקורות פיזור וחשיפה לביוארוסולים במתקני קומפוסט: מגבלות המחקרים, ויצירת מודלים לחשיפה ודרכים לשיפור.
 
מסופון דיגיטלי, בשימוש כל מדריכי הבטיחות במוס"ל - הפיילוט יצא לדרך בשטח.
 
חוברת ההדרכה שלנו בנושא הרעש המזיק- עודכנה ותוקפה ותהיה זמינה בקרוב ביחידת ההוצאה לאור. החוברת מהווה את חומר הלימוד העיקרי של אנשי הבטיחות והגיהות והרפואה התעסוקתית בנושא וממנה ניתן ללמוד על הרעש מזיק, פגיעות הרעש בקרב העובדים, התחיקה המחייבת במקומות העבודה ועל דרכים בסיסיות להתגוננות מפני הרעש, באמצעות מיגון הנדסי ומיגון אישי.

 
מוקד "קו החיים"- דיווחים על מפגעים באתרי בניה, ממשיכים ומגיעים מהציבור הרחב.  עד כה, 271 פניות על ליקויים באתרי בנייה. התלונות השכיחות הן בנושאים: פיגומים לא תקינים, עבודה בגובה לא תקינה, אי שימוש בציוד מגן אישי, עגורנים ומנופים, ועוד. ראו תמונת מצב: mapa.osh.org.il

תוכנית עבודה 2020 - יצאנו לדרך! אנא העבירו תובנות, הארות ודגשים Ralash-Ceo@osh.org.il
 
סמינר עובדים  2019 -  על עבודה בסביבת  בולענים, במקום הכי נמוך בעולםJ. יש למה לחכות! שמרו את התאריך 18-19/09/19.
 
ולכבוד שבועות

אביטל מלמדת אותנו, כיצד מגילת רות (אותה נוהגים לקרוא בשבועות) מלמדת אותנו על הרמה נכונה? על פי הגמרא, כאשר רות הולכת ללקט שיבולים בשדה היא מושכת את תשומת לבו של בעל השדה-בעז, בכך שהיא מתכופפת בצורה צנועה, בכפיפת ברכיים- ולא כמו שאר הנשים שעבדו בשדה, בכיפוף של הגב.
 
עיד אל- פטר שמח, וחג שבועות שמח.


מבזק מאי 2019

במסגרת שיתוף פעולה בין המוסד לבטיחות ולגיהות ואורט ישראל, ליווה צוות עובדי המוסד לבטיחות ולגיהות ומנהליו, סטודנטים ממחלקות  המכונות, האלקטרוניקה והתוכנה של רשת אורט, בביצוע הפרויקטים חדשניים לקידום הבטיחות בעבודה. שיאו של תהליך זה התקיים השבוע בתחרות החדשנות  השנתית בנושא.
 
כ-20 פרויקטים בתחום זה הגיעו לשלב הגמר.
 
אלון ומיקי, שימשו כשופטים בבחירת הפרויקטים כשהקריטריונים לבחירת המנצחים התמקדו במקוריות, יצירתיות, מקצועיות וישימות.
 
במקום הראשון זכה פרויקט "רתמה חכמה" להגנה על העובדים בגובה, אשר מתריעה באמצעות סגירת מעגל חשמלי על מצב הירתמותו של העובד תוך כדי עבודתו בגובה.
במקום השני זכה פרויקט Firebot (רובוט-אש) שייעודו לנוע באתרי אש ולסייע באיתור לכודים גם מבעד לעשן סמיך, ובעזרת אפליקציה חכמה מכוון את לוחמי האש לנקודת הימצאות הלכודים. ובמקום השלישי זכה פרויקט "חיישנית", העוסק בתחום הבריאות התעסוקתית. ה"חיישנית" הינה מערכת ניידת אוניברסלית שניתן להתקין בה סוגים שונים של חיישנים ורגשים, בהתאם לסיכוני החשיפה באזור העבודה הנבדק, בין השאר, רעש, רטט, זיהום אויר ועוד.


עוד על הפרוייקטים והפרס לזוכים במסגרת הכנס השלישי ל"טכנולוגיות מקדמות בטיחות", שיתקיים בתאריך 11 ביוני 2019 בטכניון, כנס המתקיים כזכור זו השנה השלישית, פרי שיתוף פעולה שלנו עם הפקולטה להנדסת מכונות בטכניון.

תחרות חדשנות  נוספת תערך בסוף השנה, ובה יוצגו  פרויקטים פרי יצירותיהם של הסטודנטים לעיצוב תעשייתי ממכללות אורט.

מבזק עומס חום

לקראת מזג האוויר השרבי, הצפוי בימים הקרובים, אנא לתשומת ליבכם:
 
קיים סיכון להתפתחות עומס חום פיזיולוגי בעובד המבצע עבודות בשטח פתוח, כמו עבודות חקלאות, עבודות בניין, עבודה בחצרות מפעלי תעשייה, אימונים צבאיים, ועוד.
במקומות עבודה רבים, שבהם מבוצעות עבודות בתוך מבנים בסביבת מקורות חום (כגון מפעלים שבהם מבצעים פעולות התכה, יציקה וטיפול תרמי במתכות, מפעלי ייצור של זכוכית וגומי, עבודה בסביבת דודי קיטור, מפעלי מזון ומאפיות, ומכבסות) עולה הפוטנציאל להתפתחות עומס חום פיזיולוגי בעובד.

זוכרים?:
התסמינים האופייניים של עומס חום פיזיולוגי עשויים להיות אובדן כושר ריכוז, התכווצות שרירים, גירוי עור ופריחה מעודף הזעה, התייבשות וצימאון קיצוני, עילפון, תשישות, סחרחורת וערפול חושים, בחילה, כאבי ראש ובמקרים החמורים אף מכת חום, אשר מתבטאת בתופעות של עור יבש וחם, בלבול, עוויתות, הזיות ואובדן הכרה. מכת חום עלולה להסתיים במוות, במידה שאינה מאובחנת ומטופלת בשלביה המוקדמים  (מתוך הסקירה של יפעת,
ראו מאמרה המלא המופיע באתר שלנו)

כמו כן, מוזמנים לצפות בהדרכה מקוונת בנושא, של ד"ר פרדו, בנושא מניעת סיכונים בריאותיים בעבודה, בתנאי חום חריגים: עבודה בסביבה חמה.

מבזק אפריל 2019

ב- 28.04.2019, מציינים ברחבי העולם את יום השנה הבינלאומי לבטיחות בעבודה.
 
מדי שנה מתים 2.78 מיליון עובדים מתאונות עבודה וממחלות תעסקותית  וכ- 374 מיליון עובדים נפגעים בתאונות עבודה לא קטלניות. כך ע"פ נתוני ארגון ה-
ILO  (International Labor Organization).
 
ובישראל,

המוסד לביטוח לאומי משלם כ-4.7 מיליארד ₪ בשנה לנפגעי עבודה מכלל ענפי המשק. ההתמודדות בתאונות העבודה נעשית דרך 2 זרועות עקריות, באופן דומה למדינות רבות בעולם המערבי. לצד הרגולטור, משרד העבודה, מנהל הבטיחות, האמון על האכיפה ופיקוח, פועל המוס"ל כגוף ממלכתי וכזרוע "מניעתית", לקידום תרבות של בטיחות. פעילות המוס"ל מכוונת הן למקורות פגיעה ידועים והן בהיערכות לצמצום מפגעים אשר כיום לא קיימים נתונים מהימנים לגבי היקף הפגיעות והשלכתן, כדוגמת השפעות של קרינה בלתי מייננת במקומות העבודה. יש לציין כי הדינמיקה של הבטיחות בעבודה והבריאות התעסוקתית  הולכת ומשתנה. השינויים  משפיעים וישפיעו על הסיכונים בעבודה, ותפקידנו להיערך לכך. לשם כך, הוקם במוס"ל צוות חשיבה אסטרטגית, צוות "חומש", בראשותו של אלון פל, הסמנכ"ל. כל אחת ואחד מכם מוזמן להעביר תובנות, רעיונות והצעות.

ובקרוב אצלנו (הדרכות/הכשרות ללא תשלום):

 
 • סיכונים בעבודות בניה, בשפה הערבית- וובינר (שיעור מרחוק). יום א' הקרוב: להרשמה
 • הכנס ה-3 לטכנולוגיות מקדמות בטיחות שיתקיים בטכניון. 11/6  להרשמה
 • העסקת עובדים עם מוגבלות-יום עיון למעסיקים. בשיתוף התאחדות התעשיינים 18/6, בית התאחדות התעשיינים, ת"א
 • מגוון החומרים והפעילויות שלנו לעובדים הצמים ברמאדן- מוזמנים להתעדכן בפרסומים החדשים שלנו באתר האינטרנט  

עדכון מיזם "קו החיים"-מאז תחילת הפיילוט, הגיעו לאתר "קו החיים" מעל 200(!) דיווחים מהציבור על ליקויים באתרי בנייה. רוב הדיווחים נגעו לפיגומים לא תקינים באתרים, עבודה בגובה, ואי שימוש בציוד מגן אישי. כזכור, מטרת המיזם היא להגביר את מעורבות כלל הציבור בישראל בהתמודדות עם תופעת תאונות העבודה בענף הבנייה ולהעלות את הנושא לסדר היום הציבורי: לקו חיים

ובעקבות התאונה שהיתה לפנות בקר בסיאטל כאשר מנוף (עגורן) נפל וריסק שישה כלי רכב מזכירים כי באתר המוס"ל מידע מקיף, בעברית, ערבית ורוסית בנושא עגורנים.


מבזק פורים

שת"פ עם מנהל הבטיחות (במשרד העבודה) לקידום הבטיחות של העובדים במפעלי מצות לקראת חג הפסח- לאחר מבדק משותף של מפקחת העבודה האזורית ומנהל מחוז מרכז וי-ם של המוס"ל, במפעל מצות, יחד עם צוותים מקצועיים, גובשה תכנית מדורגת, משולבת כאשר מפקחי העבודה יבצעו ביקורות במפעלי המצות, ולאחריהם יבצעו מדריכי המוסד לבטיחות הדרכות וסיוע מקצועי בתיקון ליקויי הבטיחות.
 
רעש מזיק- לומדה חדשה -בהמשך לצורך שהועלה בביטוח הלאומי, פותחה לומדה חדשה בנושא הרעש המזיק. הלומדה הינה פרי פיתוח של יחידת הגיהות, ד"ר דובדבני  ויחידת הפיתוח של מנהל הדרכה. הלומדה הינה עדכנית ומקיפה ביותר, ומרכזת את המסרים החשובים להתגוננות מהרעש, תוך יישום של אמצעי המחשה וסרטונים שהופקו על ידינו.  פרטים נוספים בקרוב.
 
"מחקר מסביב לגלובוס"- כחלק מהפעילות השוטפת של יחידת המחקר שלנו, הוכנו עבורכם מגוון סקירות של מחקרים חדשים רלוונטים בנושאי בטיחות וגיהות, זאת במטרה להעשיר את הידע ואת התובנות בתחום, ולספק לכם כלים נוספים בעבודה השוטפת: בינהם
תובנות מעניינות מאוסטרליה, ארה"ב (ד"ר הדס פיק) מאמרים קצרים חדשים בנושאים חשיפה תעסוקתית של מעצבי שיער ומודעות לסיכונים בריאותיים כתלות בנתונים דמוגרפיים והשכלה מקצועית (ניצן רייס חבלין). הגורם האנושי בתאונות העבודה (מתוך המחקר שאנו עורכים בימים אלה, ד"ר רנא עבאס). היארעות (התפרצות חדשה) של סרטן ריאות בעבודות הבניה (רנא דלאשה)-  ועוד. זמין עבורכם באתר.
 
הדרכה מקוונת-"
ממונה הבטיחות בעידן הדיגיטלי"- וובינר (למידה מרחוק ללא תשלום) ע"י יקי אלעד, מנהל מחלקת מידע ואינטרנט. יום ראשון הבא 31/3.  יש להרשם מראש, מספר מקומות מוגבל.
 

ענף הבניה

גידול משמעותי בפניות למוקד "קו החיים" בדיווחי אזרחים על סכנות ברורות ומיידיות באתרי הבנייה- עד כה, במהלך מרץ נתקבלו 51 פניות. מרביתן בנושא פיגומים לא תקינים. מוזמנים לראות את פילוח הפניות באתר ואצל מוטי ס. כזכור, לאור חשיבות העניין, אנו מפעילים "כוננים" בימי שישי. עובדים שמעוניינים לקחת חלק בתורנות הכוננים מתבקשים לפנות למנהל היחידה.
 
הכשרה ייעודית לעוזרי בטיחות באתרי בניה- סעיף 25 ב'(א) לחוק ארגון הפיקוח על העבודה מטיל על מבצע הבניה חובת מינוי תפקיד "עוזר בטיחות". מנהל ההדרכה יוצא לדרך עם הכשרה חדשה ע"פ דרישת החוק, בכל רחבי הארץ- לפרטים נוספים ולהרשמה ניתן לפנות למינהל הכשרה והדרכה בטל. 9293* לליטל, דוא"ל
Lital.d@osh.org.il
 
ועידת נצרת לקידום המודעות לבטיחות בעבודה בענף הבניה- בראשות שר העבודה והרווחה, ח"כ חיים כץ  7.4.2019. באירוע ייקחו חלק מקבלי החלטות, נציגי ציבור ומובילי דעת קהל
לפרטים ולהרשמה.
 
הדרכות לרשויות מקומיות בתחומי הבטיחות בניה- קרוב ל- 50(!) רשויות ומועצות מקומיות ואזוריות ברחבי הארץ ולמעלה מ-1000 עובדים, השתתפו עד כה במפגשים שערכנו ביישובים עצמם שכללו הסברה ומתן כלים מקצועיים להתמודדות עם הסיכונים הכרוכים באתרי הבניה.
 

פעילות ייחודית במגזר הערבי ובכפרים הדרוזיים

הרחבת הפעילות לקידום בטיחות בכפרי הדרוזים- מכפילי כח: סאקר, ועמיר נסר-אלדין, שהצטרף אלינו לאחרונה, מקדמים את הרחבת השרותים הניתנים, ללא תשלום במקומות העבודה בכפרים הדרוזיים- לרבות אתרי בניה ובתי מלאכה קטנים. צוות הגיהות תומך בפעילות זו,  ובמקביל, בוצעו ניטורים וסקרים במפעלים לעיבוד שיש גם בדלית אל-כרמל.
 
חומרים חדשים בשפה הערבית- הופקו חומרים חדשים, כולל חומר רלוונטי בארגונומיה. אנא התעדכנו אצל מנהלי המחוזות ובמנהל הסברה.
 

תעשייה

יוצאים לשטח- חשיפות לקרינה בלתי מייננת במפעלים- צוות של גהותני המוסד עבר הדרכה והכשרה בשטח לתפעול ציוד מתקדם, שקלטנו לאחרונה במוס"ל, למדידת קרינה בלתי מייננת, לקראת ביצוע ניטורים במפעלים. הציוד כזכור מאפשר חקר של חשיפות לקרינה שלא נבדקו עד כה בתעשייה.
 
עבודת נשים- דגשים לבטיחות בעבודה (זמינים להורדה לציבור הרחב):

   
משתלמים-  סדנת Storytelling  מעניינת לעובדי המטה ומחוז מרכז וי-ם נערכה השבוע, בה למדנו כיצד לשפר את הפרזנטציות ע"י תמונה בודדת שמעבירה את המסר או סרטון ש"תופס את הריכוז". יצאנו עם כלים שיעזרו לנו  להטמיע את תרבות הבטיחות, באופן טוב יותר. במהלך החודש הקרוב ההדרכה תתבצע בשאר היחידות.
מתנדבים- נפגש כולנו ב-11/4 להתנדבות באריזת מנות בפסח לנזקקים במפעלות הרב גרוסמן. פרטים נוספים בקרוב.
 
חוגגים- תמונות מחגיגות הפורים שלנו ותחרות התחפושות
לתמונות.
 
חג שמח!מבזק אדר תשע"ט 2019

מתחדשים

חשיפות לקרינה ולשדות אלקטרומגנטיים בתעסוקה. גלאי (פרוב) יחודי של קרינה בלתי מיננת, נרכש על ידינו לאחרונה לתחום ״תדרי הביניים״. הגלאי הוא מהמתקדמים בסוגו בעולם, מסוגל למדוד גם שדה מגנטי וגם שדה חשמלי, החל מתדר של 1 הרץ עד לתדר של 400 קילו הרץ, ומאפשר להציג את הממצאים בחיבור למחשב נייד ולערוך ניתוחים מתקדמים. הגלאי יאפשר לנו לחקור חשיפות לקרינה ולשדות אלקטרומגנטיים בתעסוקה, שטרם נבחנו עד כה באמצעות ציוד מדידה מקצועי. למשל, חשיפות לריתוך תעשייתי, חימום אנדוקטיבי בתעשיה, צוותי רפואה בניתוחים ובטיפולים, ועוד. הגלאי צפוי ייכנס לעבודה בסוף החודש.

וגם באמהרית - קמפיין רדיו ארצי נוסף לקידום הבטיחות בעבודה עלה לאוויר בכיכובה של סיון שלנו. הקמפיין קורא לכלל הציבור לפנות אלינו ולקבל מידע בבטיחות ובריאות בעבודה, ללא תשלום, במגוון שפות.
מוזמנים לשמוע

קידום בטיחות במגזר הערבי

רשויות/מועצות מקומיות - ממשיכים עם הדרכות ייעודיות בנושא קידום הבטיחות בענף הבניה ברשויות בכל רחבי הארץ, עם התמקדות במגזר הערבי. לאחרונה נערכו הדרכות ביישובים שייח' דנון + ערב אל עראמשה (מ.א. מטה אשר), מועצה מקומית כיסרא סמיע. עראבה, דיר אל אסאד, מועצה מקומית שעאב. ועוד.  קורס נאמנים ייחודי בו לקחו חלק עובדים ממועצות אזוריות כאבול, טמרה ושפרעם, הסתיים בהצלחה ואלה השתלבו במערך הבטיחות.

הכשרות ייחודיות - הכשרות לנוער עובד בסכנין ואעבלין: הסתיימו קורסים ייחודים בהם ניתן דגש על נושאים הקשורים לאופי העיסוק של הנוער. באעבלין הקורס יועד לנערות, ונתן מענה ספציפי גם לעבודות התקשוב והאדמנסטרציה. קורס  ערב חדשני לממוני בטיחות בנצרת במגזר הערבי- כ-30 חניכות וחניכים (מהנדסים/הנדסאים) בעיקר מתחום הבניה והתשתיות. 


קידום בטיחות, עובדים עם מוגבלויות

ממשיכים בכל הכח. עד כה הודרכו קרוב ל-50 מרכזי עבודה שיקומיים- השבוע הצטרפו עובדי מרכז תעסוקה שיקומי המועסקים במי-אביבים.

שיתופי פעולה

ביטוח לאומי- מפגש משותף עם נציגים מהלשכה משפטית וממחלקת נפגעי עבודה של מחוז חיפה במוסד לביטוח לאומי. במפגש הוסבר תהליך ביצוע בדיקות הרעש,  פעילות הגיהותנים שלנו בנושא של ניטורים סביבתיים במקומות עבודה, חשיפת העובדים לגורמים מזיקים במקומות העבודה, ועוד. תודה לויטלי שייצג אותנו בכבוד.

משרד העבודה, מנהל הבטיחות: מיזם "קו החיים" של המוס"ל הושק בהצלחה, בשיתוף פעולה הדוק עם משרד העבודה. עד כה נתקבלו עשרות פניות מוצדקות למוקד בעקבותיהם, אף נתנו צווי בטיחות ע"י מנהל הפיקוח. צוות משותף למוס"ל ולמשרד העבודה, בוחן שיפורים במיזם. מוזמנים להעביר אל מוטי סולטני הארות ותובנות. לסרטון שלנו- בטיחות, היא לא
משחק ילדים.

לשכת הקבלנים- שת"פ חדש לקידום בטיחות יוצא לדרך יחד עם נשיא לשכת הקבלנים, מר רוני מזרחי. עיקר הפעילות תיוחד לאתרי בניה קטנים ובינוניים. להזמנת מדריך ו/או ניידת בטיחות ללא תשלום- דרך האתר

המקצוענים

תקינה- תוקף ההסמכה של מעבדת הגיהות שלנו הוארך בהתאם לתקן ISO/IEC 17025:2017 עד ל-2020.

הדרכות/הכשרות עובדים- הסתיימו בהצלחה קורס ניהול הזמן לעובדים וקורס אקסל. תודה ליו"ר וועד העובדים על שיתוף הפעולה. הדרכה ייחודית עברו כל העובדים בנושאי אבטחת מידע וסייבר, במקומות העבודה. תודה לצוות בינת, על ההדרכה המאלפת.


חושבים שיודעים הכל?  

מבדק ידע לעובדי המוס"ל- והפעם בנושא בריאות תעסוקתית.

לקראת יום הארגונומיה הישראלי שיחול בסוף החודש, אביטל, מדריכת הארגונמיה הארצית שלנו, הכינה מבדק קצר שמטרתו להעלות מודעות לגורמי סיכון ארגונים בכלל מקומות העבודה. מוזמנים להתחיל להתכונן למבדק, זכרו שקיים חומר עזר רב באתר. 

ואצלנו, הסנדלר, לא הולך יחף: מוזמנים להתרשם מהדגמת מערכת המילוט שהותקנה אצלנו לחילוץ בשעת חרום במשרדנו במאז"ה. תמונות, וסרטונים זמינים בקבוצות הוואטספ שלנו. אין ספק, שהכוכב הוא...אלוני!

חודש אדר, אז שנרבה כולנו בשמחה,


מבזק נובמבר 2018
 
קידום בטיחות במגזר ערבי
 
 • ניטורים במקומות עבודה לעיבוד שיש במגזר הערבי - בחודש האחרון הוגברה פעילות גיהותני המוס"ל בביצוע ניטורים במפעלים לעיבוד שיש במגזר הערבי. מתחילת השנה בוצעו ניטורים ביישובים טמרה, ג'ת המשולש, כפר מנדא, באקה אל-גרביה, יפיע, שפרעם, כפר קרע, ג'וליס וקלאנסווה. הסקרים והניטורים מבוצעים ללא תשלום, במסגרת יעדי המוס"ל, במטרה להגביר את המודעות לסיכונים הבריאותיים, בעיקר למחלת המקצוע סיליקוזיס, הקיימים במפעלים מסוג זה. שאפו לנבחרת הגיהותנים!
 • קידום בני נוער שנפלט ממערכות לימוד - ממשיכים עם הכשרות ייחודיות "שגרירי בטיחות" במסגרת "קידום נוער" שנפלט ממערכות חינוך. ההכשרה הינה ללא תשלום. ניתנת אחה"צ, ע"י צוות המוס"ל, בשפה הערבית. הפעם בכפר כאבול בצפון. 
 • הכשרות לבני נוער בבתי ספר מקצועיים - מחוז צפון הכין תוכנית ייחודית להכשרת תלמידי תיכון (יא', יב') בבתי ספר מקצועיים, במהלך יום הלימודים. התוכנית נמצאת כרגע באישור הפיקוח של משרד העבודה על בתי ספר מקצועיים.
 • "שגרירות בטיחות" בפזורה הבדואית - בשבוע הבא תפתח ע"י מחוז דרום הכשרה ייחודית ראשונה מסוגה לנשים מהפזורה הבדואית בישוב חורה. ההכשרה תתבצע עבור עובדות קייטרינג, פרוייקט חברתי המעסיק נשים בדואיות המייצרות אוכל לכלל בתי הספר באיזור. הקורס יועבר ע"י צוות שלנו, בשפה הערבית תוך שת"פ בין שלושת המחוזות.
 • ממוני בטיחות במגזר הערבי - לראשונה, קורס ייחודי בנצרת, להכשרת ממוני בטיחות במגזר הערבי, בשיתוף ההסתדרות. כאמל מוסטפה שלנו ירכז את הקורס והוא יתקיים פעמיים בשבוע בשעות אחה"צ.
 • מפקחי ניקיון ועובדי נקיון - הדרכת בטיחות ייחודית נעשתה ע"י צוות מחוז מרכז וי"ם, בשפה הערבית. כל הכבוד!
 
חדש מיחידת המחקר שלנו. חשיפות בריאותיות ומחלות מקצוע
 
 • תקן חשיפה לאבק קמח - ניטורים תעסוקתיים לאבק קמח מציגים חריגות מהתקן - הן במדינת ישראל והן במדינות אחרות. אבק קמח הוא גורם חשיפה וסיכון לרגישות יתר ולתחלואה נשימתית, לרבות אסתמה תעסוקתית. קיים קושי מהותי במקומות עבודה ביישום אמצעים טכנולוגיים לצמצום החשיפה ועמידה ברמה המרבית המותרת שנקבעה לחשיפה לאבק זה. בד"כ, עם התקדמות המדע, חלות ירידות ברמות מרביות מותרות לחשיפה, אולם, בניגוד לנטייה זו, קנדה החליטה להעלות את הרמה המרבית המותרת לחשיפה לעובדים לאחר שנמצא שהעלאה זו לא תביא לעודף תחלואה של אסתמה תעסוקתית ורגישות יתר לקמח. האם מדינת ישראל צריכה גם היא לפעול לשינוי התקן? קראו השבוע בניוזלטר שלנו, מאמר ע"י ד"ר אשר פרדו.
 • איתור גורמי סיכון ביולוגיים בתעשיית הקומפוסט - הספרות המקצועית מצביעה על סיכונים בריאותיים לעובדים באתרי יצור קומפוסט שם הם נחשפים לביואווירוסולים (חיידקים, פטריות עובש, אנדוטוקסינים ואבק הנושא חלקיקים אלה). אלו גורמים לתחלואה נשימתית שמתבטאת בדלקת סימפונות כרונית ובירידה בתיפקודי ריאות. המוס"ל "הרים את הכפפה" בנושא זה ועורך מחקר לאיתור ואיפיון גורמי סיכון ביולוגיים באתרי יצור קומפוסט בארץ. התהליכים בעלי סיכון פוטנציאלי גבוה, כפי שנצפו באתר גדול בעמק בית שאן, הם "מיון וניפוי פרש בע"ח" ו"היפוך ערימות קומפוסט" בתהליך הבשלתו. עם סיום השלב התאורטי, צוות המחקר שלנו במוס"ל החל לחקור תהליכים אלה ויבצע ניטור אוויר כדי לבדוק את רמות הביואווירוסולים, לעמוד על טיבם והחשיפה והסיכון שהם יוצרים לבריאות העובדים. 
 
שיתופי פעולה
 
 • משרד העבודה, מנהל הבטיחות - קורס "ממונים על פיצוצים" מעודכן ומרוענן, יוצא לדרך במתכונת חדשה, אחרי כשנתיים של עבודת מטה מאומצת. הקורס נפתח לבקשת מנהל הבטיחות ומשרד רוה"מ.
 • משרד החקלאות - חניכה בביצוע JSA לתהליכי העבודה בגידולי שדה (גד"ש) בקיבוץ רבדים, החל משלב פריקת שקי ענק עד לסיום תהליך הזריעה. זאת, לטובת דגשים ותובנות לכלל הגדשי"ם בארץ. בנוסף קיים מחוז מרכז וי"ם יום עיון בטיחות ייחודי והדרכות על הסיכונים בשימוש בחומרים מסוכנים, במשקים חקלאיים, במושב ירקונה.
 • ביטוח לאומי - בדיקות רעש לגננות בגני ילדים. לבקשת הבט"ל נעשו בדיקות דוזימטריה (מכשיר רעש מוצמד לנבדק). נמצא כי חלק מהגננות חשופות לרעש מזיק. מקורות הרעש העיקריים בגני ילדים הם תקשורת עם הילדים, בכי וצעקות של הילדים ופעילויות מוזיקליות. 
 • רשת "אורט" - כחלק ממיזם משותף שלנו לקידום הבטיחות בקרב סטודנטים במסלול הנדסאים/מהנדסים, הגענו לכרמיאל ואורט, למפגשים עם הסטודנטים בנושא ציוד מגן אישי וניטור, תקנות הבטיחות, ו\מיגון מכונות, פיגומים, מפגעים ועוד. 
 • חברת חשמל - לקחנו חלק פעיל ביום הבטיחות של עובדי חברת חשמל בתחנת הכח רוטרברג באשקלון, בו השתתפו כ- 500 איש. בין השאר הוצבו ניידת רעש וניידת בטיחות לטובת הדרכת משתתפי היום וכמות גדולה של עובדים זכתה להדרכה ממדריכי הניידות שלנו.
 • שלטון מקומי - הדרכות עובדי הרשויות/המועצות אזוריות להגברת בטיחות הציבור באתרי הבנייה הנמצאים בתחומן, ממשיכות במלוא המרץ. החודש  השתתפו מעל ל-10  רשויות. החל מדרום הארץ אצל עריית באר שבע ועד למועצת כאבול בצפון.בהדרכות השתתפות מפקחים, מהנדסים, ממוני הבטיחות ובעלי תפקידים נוספים. יום העיון כולל תכני בטיחות, ובינהם חוקים ותקנות, פעולות מחייבות לפני תחילת בניה, איתור מפגעים ועוד. המפגשים נעשים ללא תשלום, בתאום מראש עם דורון.
 • התאחדות התעשיינים - הסתיים בהצלחה מרובה קורס נאמני בטיחות בהתאחדות התעשיינים,  בו ניתן דגש ייחודי והנחיות לחברי ועדת הבטיחות.
 
מיוחדים
 
 • קרינה בלתי מייננת - עדכון, ועדת התקן הבינ״ל לקרינה בלתי מיננת של ארגון IEEE (מהנדסי החשמל והאלקטרוניקה הבינ״ל) סיימה להכין תקן קרינה חדש אשר רלוונטי עבור העובדים בישראל (מאומץ ע״י ה-ACGIH ומחוייב לפי החוק). התקן משלב את מיטב הידע העדכני ואת ההתפתחויות במודלים של ספיגת הקרינה בגוף האדם. חברי ועדת התקן , בו נציג המוס"ל, ד"ר דובדבני, עמלו במשך שנה על הכנת התקן המקיף  (המכיל מעל ל-300 עמודים) והוא יפורסם בחודש ינואר הקרוב. הכנו עבורכם מדור חדש, פתוח לציבור הרחב, בנושא קרינה בלתי מייננת עלה לאתר האינטרנט של המוס"ל למדור לחץ כאן>>>
 • בטיחות בעבודה לחשמלאים - במסגרת יעדי המוס"ל ל- 2018, נבנתה תוכנית ייחודית לחשמלאים בנושא בטיחות בחשמל, אשר כללה היבטים של ניהול סיכונים בעבודות חשמל וניהול מקרה חירום בעבודות חשמל. התוכנית הושקה במחוז דרום. תודה למיקי ואלכס על פיתוח ההדרכה וביצועה.
 • עובדים עם מוגבלות - ממשיכים עם פיתוח תוכניות בכל המרץ. ראו כתבה שהתפרסמה עלינו בכלכליסט לכתבה לחץ כאן>>>
 • קורסי נאמנים ייחודיי לעובדי תשתיות תקשורת - הסתיים קורס נאמני בטיחות לחברת תשתיות תקשורת בו קיבלו העובדים דגשים מיוחדים, ספציפים  לעבודות בחלל מוקף
 • וובינר (הדרכה מקוונת) שערכנו בנושא בטיחות בחשמל עם 200 משתתפים. לצפיה בהקלטה. שימו לב- להדרכה המקוונת שלנו בנושא בטיחות בפיגומים, בכיכובו של נחום רוזנברג, יש  2,500 צפיות!
 
ואצלנו
 
 • מתחדשים: מדריכת ארגונומיה ארצית - בימים האחרונים הצטרפה אלינו אביטל, מרפאה בעיסוק ובעלת תואר שני בבריאות בתעסוקה הצטרפה לצוות מומחי המוס"ל. לאביטל ניסיון בהכנת תכניות עבור מעסיקים, לשילוב עובדים עם מוגבלויות והתאמת סביבת העבודה לאוכלוסייה זו. בסיום תהליך הקליטה והכניסה לתפקיד, אביטל תעסוק, בין השאר, בתיקוף החומרים המקצועיים בתחום הארגונומיה במוס"ל וכן בגיבוש תכנים מקצועיים למגוון ההכשרות המתקיימות במוס"ל. שיהיה לנו בהצלחה!
 • לומדים ומתקדמים - תמריץ ייחודי לעובדים לקידום בריאות, לעידוד הפעילות הגופנית. השתלמויות ייחודיות לעובדים שלנו באקסל. השתלמות מיוחדת ומפרה בתחום שירות לקוחות (לקוח פנימי/חיצוני, חוק ואתיקה- ועוד ועוד), ובקרוב סדנא ייחודית לעובדים בתחום ניהול זמן, שתערך באופן אינטימי, בכ"א מהיחידות. 

מבזק סתו - על מה שהיה לנו החודש

ענף הבנייה
 
 • בטיחות בעגורנים - חדש. סקר סיכונים לעבודה בטוחה בעגורן גם בשפות רוסית וערבית, בעקבות שת"פ עם דן ורשבסקי יו"ר ועד העגורנאים. לשימושכם,  נגיש, ללא תשלום.
 • "בטיחות בעבודה בגובה"- וובינר, הדרכה מקוונת- ללא תשלום. מעל ל-100 משתתפים נרשמו להדרכה המעניינת והחשובה שניתנה ע"י מוטי סולטני שלנו. פיספסתם? לצפיה לחץ כאן>>>
 • מדריכים בשטח - בעקבות המצב החמור בענף הבנייה ניתנו על ידינו אישורים מיוחדים למדריכי הבניה, וניידות הבניה, לעבוד גם בימי שישי ולהמשיך לתת שירות, ללא תשלום באתרי הבנייה. הנחיה זו תקפה גם ליום השבתון, שצפוי להתקיים בסוף החודש. עובדים שמעוניינים בדבר מוזמנים לתאם זאת עם מנהלם הישיר ומש"א.

מגזר הערבי
 
 • מרחיבים פעילות - החל קשר חדש לקידום פעילות לקידום בטיחות בעבודה עם מועצת יפיע, ומועצת ריינא. סמי ודורון, כל הכבוד!
 • בטיחות לעובדים פלסטינאים - כ-150 עובדים השתתפו לאחרונה בהדרכות שלנו בנושא בניין (במסגרת סמינר ההסתדרות) בנושא: בטיחות בעבודה בגובה ,סיכוני חשמל באתרי בניה, שימוש בציוד מגן ועוד ועוד. ההדרכות נתנו ע"י צוות עובדי המוס"ל ובסיוע ניידת הבטיחות שלנו.
 • קמפיין חוצות בשפה הערבית פרוס ברחבי הארץ. הקמפיין מפולח כך שייתן מענה הן באזורים בהם ריכוזי אתרי בניה, ועובדים מהמגזר הערבי והן ביציאה מאזורי מגורים המאופיינים עובדי בניין מהמגזר. 

מפעלים קטנים

בטיחות במוסכים - לאחר כ- 4 שנים של עבודה מאומצת, הסתיימה כתיבתו של ספר הבטיחות למוסכים. הספר סוקר היבטים של בטיחות בעבודה בכל הנוגע לעבודה במוסכים, נמצא בשלב של עימוד והדפסה וייצא לאור בקרוב. תודה לצוות הפרסום וההוצאה לאור. 

חקלאות

פרוייקט ניידת חקלאות מונגשת יוצא לשלב היישומי. תודה למיקי על תכנון הפרוייקט והובלתו ותודה לכל צוות העובדים והמנהלים שסייע בעניין. מוזמנים להתרשם, במדור מכרזים.

גיהות ואיכות

מזל טוב! יחידת  הגיהות שלנו עברה השבוע מבדק הסמכה חדש של הרשות להסמכת מעבדות. המעבדה של מחלקת גיהות מוסמכת לתקן 17025 ISO משנת 2008 ועוברת תהליך הסמכה מחדש כל שנתיים. בתהליך הסמכה נבחנת כשירות מקצועית של המעבדה והתאמה בין דרישות התקנים המקצועיים לנהלי המעבדה ולמבצע בפועל. בנוסף, נבחן מערך ניהול איכות במעבדה. שאפו גדול למרינה, וצוות עובדי יחידת הגיהות! 

מנהל הכשרה והדרכה 

ממונים עם ערך מוסף - לפני כשבוע קיים המוס"ל יום כשירות מקצועי וייחודי לעשרות ממונים על הבטיחות בעבודה ב"מקורות מפעל התפלה ותעשיה – אשדוד". הממונים  נחשפו לתהליכים מהקצועיים המשלבים ניהול סיכונים ולמדו איך נערכים פרואקטיבית למניעת תאונות כחלק אינטגראלי מעבודה שוטפת ומורכבת. 
איכות-בראש. לאחרונה שודרג בהצלחה תקן האיזו במערך ההדרכה שלנו, תודות לעבודה מאומצת של אנשי מנהל ההכשרה וההדרכה. כל הכבוד לארז, מוטי ושאר אנשי הצוות. כבוד!


יחידת המחקר

ממצאים ראשוניים במחקר שלנו על חשיפה פוטנציאלית לרטט מצביעים על אחוז בולט של עובדים החשוף מעל המותר בעיקר לרטט יד-זרוע. נבדקו תרחישים המייצגים כ- 100 עובדים ובהם התקבל ב- 40% מהמקרים אומדן חשיפה מעל הרמה המרבית המותרת וב- 47% מהמקרים אומדן חשיפה מעל רמת הפעולה המהווה קריטריון להכללת עובדים תחת פיקוח בגורמי סיכון שמופיעים בתקנות. כמו כן נמצא שכ- 50% מהעובדים שנשאלו אינם מודעים מספיק לרטט כגורם סיכון ומעל 80% מהם אינם מודעים לנזקים שעלולים להגרם מרטט יד-זרוע ולדרכים למניעת הסיכון. נמשיך ונעדכן!

עובדים- בטוחים ונהנים
 
 • סמינר עובדים - יומיים של למידה מרתקת תוך גיבוש חברתי, באזור ירושלים. התחלנו ב"כיכר המוזיקה" בליווי הסבר  מדר' אמנון דובדבני על מניעת נזקי שמע לעובדים במקומות עבודה, המשכנו במפעל "המשקם" המעסיק עובדים עם מוגבלות רב נכותיים בו למדנו על האתגרים בניהול עובדים עם מוגבלות וקיבלנו כלים לקידום בטיחות עובדים עם מוגבלות במקום העבודה. למדנו על ההיבטים ההנדסיים וההיסטוריים של טחנת הקמח, סיירנו" מאחורי ולפני הקלעים של תאטרון ירושלים, ולמדנו על אתגרי הבטיחות מפיו של  ממונה הבטיחות במקום ומנכ"לית התאטרון. זאת, ועוד. בטוחים שאתם זוכרים הכל? מבדק ידע מתוך הנושאים שנלמדו בסמינר. למבדק לחץ כאן>>> שימו לב,  ל-3 העובדים הראשונים שיקבלו 100 במבדק, יהיה טעים..:-) תמונות של יפעת זר – מרכז מידע – לחצו כאן>>>,  תמונות של מיכאל לרר לחצו כאן>>>.
 
 • הנחיות לנסיעה בטוחה בחורף - אנא סעו בזהירות. כמה טיפים מקצין הרכב שלנו, כרמי, לחץ כאן>>>
 • שמרו את התאריךכנס באר שבע לבטיחות - יום רביעי 28/11. רישום דרך אגודת מהנדסי הבטיחות.
 • ולראשונה האקתון המוס"ל בשיתוף הטכניון יוצא לדרך. 11/12/18. 24 שעות של סיעור מוחות למניעת תאונות עבודה. טכניון, חיפה. שמרו את התאריך, פרטים בהמשך.

פותחים שנה - מספרים על קצה המזלג
 
 • אתרי בנייה, ביקורים: עליה במספר הביקורים באתרי בניה. ביקורי מדריכי המוס"ל לאבחון מצב בטיחות בשנת 2017, ביצוע של מעל 7,800 ביקורים באתרי בנייה, עליה של 42% יחסית לשנה קודמת (2016) ועליה של 56% מהשנה שקדמה לה (2015). נכון ל-31.08.18 בוצעו מעל ל-5,200 ביקורים שהם כ-108% יחסית לתכנון לתקופה.
 • פנקסים כלליים - גידול בחלוקת הפנקסים הכלליים, ללא תשלום. הגידול חל בעקבות הנגשת הפנייה המקוונת שהשקנו, הן ע"י הקישור האתר והן ע"י ה *9214. בשנת 2016, חולקו 4683 פנקסים. בשנת 2017 חולקו 5807 פנקסים ועד כה, במחצית הראשונה של 2018  חולקו 3802! בשנתיים האחרונות מדריכי השטח שלנו מגיעים עם  הפנקסים לאתרי הבניה ומלווים בפועל את מנהל העבודה בשימוש נכון בפנקס הכללי ככלי מקדם בטיחות. 
 • מפעלים קטנים: בשנת 2017, ביצוע של מעל 8,000 ביקורים במפעלים קטנים. מדובר בעליה של 45% יחסית לשנה קודמת (2016) ועליה של 72% מהשנה שקדמה לה (2015). נכון ל-31.08.18 היקף הביקורים עומד על 140% יחסית לתכנון לתקופה.
 • ועדות בטיחות: כ- 2,500 פעולות של הקמה/חניכה של ועדות בטיחות, המהוות עליה של כ- 8% יותר מאשר בשנה קודמת (2016). נכון ל- 31.08, בוצעו כ- 1,800 פעולות כ-108% יחסית לתכנון לתקופה.
 • בריאות תעסוקתית: עמידה מלאה של 100% ויותר מכך, בכל יעדי הסקרים והניטורים, בבתי מלאכה קטנים ובמפעלים. פניות מהביטוח הלאומי, לבדיקת תביעות של נפגעי רעש, עומד נכון לתקופה זו על 165% יחסית לתכנון לתקופה.
 • "קו חם", מענה לפניות מקצועיות: כ-3500 פניות דרך האפליקציה שלנו ואתר האינטרנט. כ-700 פניות דרך כוכבית 9214, עליה של 15% בכמות הפניות למרכז מידע, 7600 מנויים לעלון האלקטרוני שלנו, עליה של 10% מהשנה שעברה, אלפי עוקבים ברשתות החברתיות, ועשרות אלפים חשיפות בחודש ברשתות החברתיות בערבית- ועוד- ועוד.

מבזק ראש השנה 2018
 
דברים מעניינים שהיו לנו החודש במוס"ל:
 
 • מדידות קרינה בלתי מיננת במקומות עבודה- יצאנו לדרך עם השתלמות ייחודית, שפותחה אצלנו, במטרה להרחיב את סל השירותים שלנו למקומות העבודה. מעתה, הגיהותנים שלנו יכולים  למדוד קרינה במקומות העבודה. תודה לד"ר דובדבני על ההשתלמות המרתקת- ולכל הגהותנים המוכשרים שלקחו חלק בהכשרה.
 • קידום הבטיחות לעובדים עם מוגבלויות- במסגרת הרחבת פעילותנו בתחום זה, נערכה השתלמות ייחודית למדריכי המוס"ל שנבחרו להוביל את התחום בכ"א מהמחוזות- הן במגזר היהודי והן במגזר הערבי. במהלך השנה יוכשרו כל (!) מדריכי המוס"ל ויוכלו לתת מענה לעובדים עם מוגבלות- הן במקומות עבודה ייעודיים והן במקומות עבודה משולבים. 
 • קידום בטיחות במגזר הערבי-  מגוון חומרי הסברה חדשים  הופקו בשפה הערבית. בין השאר ניתן למצוא חומרים בנושאים הבאים: בטיחות במצבי חירום;  בטיחות בהפעלת מנופים; בטיחות באתרי בנייה; בטיחות בבניית פיגומים; בטיחות בשקעי חשמל באתרי בנייה; בניית סולמות עץ באתרי בנייה; בטיחות בעבודה בגובה –בטיחות עבודה במשמרות ועוד. לתשומת לבכם, החומרים הופקו לטובת ציבור העובדים והעוסקים והם מחולקים, דרך המדריכים, ללא תשלום! סקירה קצרה על פעילות המוסד לבטיחות ולגיהות לקידום בטיחות עובדים מהמגזר הערבי.
 • בריאות תעסוקתית, משימה לאומית- לאור המחסור בארץ בבודקים המוסמכים לניטור סביבתי תעסוקתי, ובהתאם לבקשת משרד העבודה, החלטנו לפתוח קורס ייחודי להכשרת בודקי מעבדה מוסמכים לניטור סביבתי תעסוקתי. פרטים והרשמה אצל ישראל, במנהל הדרכה.
 • וועדות מקצועיות בניה ותעשייה התקיימו הפעם במשכן החדש של מנהל ההדרכה. בין השאר, הוצגו טכנולוגיות בטיחות חדשות בענף הבניה, חידושים בתחום הקרינה האלקטרומגנטית, טכנולוגיות לטעינה אלחוטית והערכות לקראת כניסה של הדור החמישי. הדיונים היו מעניינים ותורמים- ותודה מיוחדת למיקי ובת שבע.
 • חושבים שיודעים הכל?קישור למבחן בטיחות מסכם של השנה בו עמדו בכבוד כל (!) מדריכי המוס"ל. נחשו איזה מחוז השיג את  ממוצע ציונים הגבוה ביותר?
 • קורס  SPSS (תוכנה לניתוח סטטסטי), הסתיים בהצלחה-  יישר כח לכל העובדים שלקחו חלק בהכשרה והתמקצעו. רואים כבר את התוצאות.
 • התגוננות מרעש מזיק (שימור השמע) 16/9, הדרכה מקוונת שלנו, ללא תשלום, פתוחה לכולם. מוזמנים להפיץ לעובדים ולמעסיקים. להרשמה 
 • תוכנית עבודה  2019- תודה לכל העובדים על התובנות, הדגשים והרעיונות. בע"ה, אחרי החגים תוצג טיוטא ראשונה לעיון.
 • מתנדבים - למרות החום הכבד,  הגענו עם כל הלב, לארוז חבילות מזון לנזקקים במפעלות הרב גרוסמן. מוטי סולטני הפתיע עם סרטון מקסים

מבזק אוגוסט 2018

אנו במוסד לבטיחות ולגיהות, פועלים ליתן דגש מיוחד על בטיחות עובדים עם מוגבליות. תחום זה מובל במוס"ל ע"י מנהל הנדסה ופרוייקטים, בראשותו של  מיקי וינקלר

במסגרת פעילות זו, ועל מנת  להעלות את  המודעות לנושא, בימים אלה אנו יוצאים השבוע בקמפיין רדיו חדש, הפונה למעסיקים לפנות אלינו ולקבל הדרכה וייעוץ  מהמדריכים שלנו, ללא תשלום

בנוסף לאלה, בתקופה הקרובה נצא לדרך עם הכשרה ייחודית להכשרת עובדים עם מוגבלויות כ"שגרירי בטיחות" במקום העבודה. בסיומה של ההכשרה העובד ייצוייד העובד ב"ארגז כלים" באמצעותו יוכל להגביר הן את הבטיחות האישית שלו במקום העבודה והן בקרב שאר העובדים בסביבת עבודתו. כרגע ההכשרה שבנינו מכוונת לאוטיסטים, תפקוד בינוני/גבוה. בהמשך גם תעשנה התאמות להכשרה ייעודית לעובדים עם פיגור שכלי קל. פרטים נוספים בהמשך.


מבזק קיץ  2018

המקצוענים:
 
 • שומעים? בואו ללמוד כיצד להתגונן מרעש מזיק (שימור השמע) במקום העבודה. הדרכה מקוונת שלנו (וובינר) ע"י ד"ר דובדבני, פתוחה לציבור העובדים והמעסיקים, ללא עלות. שמרו את התאריך 16/9 והרשמו מראש.
 • "כתיבה אפקטיבית"- לאור שביעות הרצון יוצאת הדופן שהובעה בקרב העובדים, אנו מתכוונים לערוך קורס נוסף, לאחר החגים. עובדים המעוניינים לקחת חלק בקורס מוזמנים לפנות למנהליהם.
 • מבדק בטיחות ייחודי שהכין מיקי, בנושא "עזרה ראשונה".

מתחדשים:

בשעה טובה, אנו מעבירים את פעילות מנהל ההדרכה ממגדלי הים התיכון בבת-ים למכללה למנהל בראשון לציון. המעבר יתבצע במהלך חודש אוגוסט, ואי"ה, בערב רה"ש נערוך "חנכת בית". תודה למוטי וארז שהובילו מהלך אסטרטגי זה.


גלובלי:
 
 • אנגליה- תערוכה בינלאומית לבטיחות ובריאות- SAFETY & HEALTH EXPO, לונדון. דורון רמתי ונחום ייצגו אותנו בכבוד. בכנס המשלב במסגרתו תערוכות מקצועיות בתחומי הבטיחות השונים, מושבים מקצועיים והדגמות חדשניות. בכנס משתתפים מידי שנה כ- 50,000 איש והוצגו בו מגוון פתרונות חדשניים בתחומי הבטיחות, כגון: צמ"א, לומדות בטיחות, פתרונות לעבודה בגובה, גהות– ארגונומיה, רטט, וכיבוי אש. במפגש המדריכים הקרוב יוצגו הרשמים והמלצות להטמעתן בתוכניות העבודה.

   

 • סלובניה- הכנס הבין-לאומי המוביל בתחום סיכוני הקרינה האלקטרומגנטית, של אגודת BEMS , פורטורוז שבסלובניה. את המוס"ל ייצג בכנס ד"ר דובדבני. בכנס הוצגו מחקרים עדכניים ע״י החוקרים המובילים בעולם, בתחומים שונים ומגוונים - מודלים של גוף האדם, השפעות הקרינה ברמת התאים ובעלי חיים, מחקרים אפידמיולוגיים, יישומים רפואיים של קרינה, תקני התגוננות מקרינה, מערכות תקשורת עדכניות ועוד. בין היתר, הכנס עסק בסיכוני קרינה ממערכות מתקדמות הצפויות להכנס לשימוש בעתיד הקרוב, כגון הדור הסלולרי החמישי ומערכות גלים מילימטריים. התובנות מהכנס יסייעו לנו ביישום דרכים ושיטות להתגוננות מקרינה בסביבת העובד, לפי מיטב הידע המדעי העדכני. בקרוב !

מקומי:

עבודת נוער בקיץ - במסגרת הקמפיין שלנו לעבודת נוער בקיץ לצד הכינוס לנוער שערכנו יצאנו בקמפיין דיגיטל באתרי אינטרנט וברשתות החברתיות, קמפיין רדיו וסדרת כתבות ייעודיות ב-ynet. קמפיין רדיו כמאלקמפיין רדיו דורון​.

 
קידום חקיקה:

שמחים לבשר כי אחרי עבודה אינטנסיבית של משרד העבודה, מנהל הפיקוח, בראשותו של ארז מימון, החוק לאיסור העסקת בני נוער באתרי בניה מגיע אוטוטוטו לקריאה ראשונה. כל הכבוד


קידום בטיחות במגזר הערבי:

לפני ימים ספורים סיימנו קורס ייעודי נוסף מוצלח לנאמני בטיחות בשפה הערבית, הפעם לעובדים מהמגזר הבדוואי, מאזור הנגב. הקורס נערך בהובלתו של ד"ר סמי סעדי יחד עם מוסטפה כאמל (מחוז מרכז וי"ם) ומחמוד מנסור (מחוז צפון). כל הכבוד!  פעילות מגזר ערבי. 
  

תוכנית עבודה 2019:

אנו מתחילים לעבוד על תוכנית 2019. חשוב לנו לשמוע אתכן/ם! כולם, ללא כל קשר לתפקיד, מוזמנים להעביר אלינו רעיונות, תובנות וכל דבר שאתם חושבים שנכון שימצא ביטוי בתוכניות העבודה של המוס"ל. למייל Ralash-Ceo@osh.org.il.


מבזק פעילויות מאי 2018

הערכות לעבודת נוער בקיץ:

 
 • תגבור פעילות הדרכה/הסברה: בהתאם לבקשת מפקח עבודה ראשי, ארז מימון, יוגברו הדרכות המוס"ל, ללא תשלום, לקבוצות בני נוער, לדגשים לעבודה בטוחה בקיץ. ההדרכה תכלול דגשים "עשה ואל תעשה" ותנתן בשפות עברית וערבית.  לתאום אנא הפנו מתעניינים  לכוכבית 9214, או דרך המייל, לרונית במרכז מידע.   הפעלת מוקדי מידע: כמו כן, החל מה-20/6 יפתחו מוקדי מידע לנוער ולמעסיקים בנושאים הרלוונטים לבטיחות הנוער ובריאותו התעסוקתית, בעבודות הקיץ. המוקדים יופעלו במספר ערוצים: מוקד מידע במרכז המידע של המוס"ל, דף הפייסבוק של המוס"ל בעברית ובערבית ובאינסטגרם. כמו כן יועלו מאמרים קצרים בשפה פשוטה, באפליקציות ובאתר האינטרנט של המוס"ל.

חידושים והמצאות:
 
 • כנס המוס"ל בטכניון: קבלו הצצה לסיקור של YNET  על הכנס השני לטכנולוגיות בשירות הבטיחות: אתגרים, הישגים וחידושים. (עכשיו, דף ראשי - ynet) בכנס נכחו מאות(!) משתתפים והוא זכה לסיקור רב. כבר מתכננים את הכנס השלישי בשנה הבאה.   
 • חידושים בתחום הבניה והתשתיות: ייצוג המוס"ל בכנס "אינטרמט" בפריז. חידושים בתחום הלמידה אינטראקטיבית לשימוש בטיחותי בהפעלת ציוד, מיכון בטיחותי חדשני  ועוד ועוד. תודה למיקי, בני ומוטי ס. שייצגו אותנו בכבוד רב ועל הידע הרב עמו חזרו. 

שיתופי פעולה:
 
 • אורט ישראל:- גאים להשיק שיתוף פעולה חשוב עם רשת אורט ישראל שהושק בכנס החדשנות והיזמות של הרשת לפני מספר ימים. את המוס"ל ייצג אלון ויחד הוכרז על "שנת בטיחות בעבודה" ברשת. בין השאר, תערך תחרות בין פרויקטי גמר של בוגרי מכללות אורט .המצטיינים שבהם יוצגו בכנס החדשנות והיזמות שתקיים רשת אורט בשנת 2019- ולזוכים מובטח פרס כספי.  
 • ארגון הכבאות וההצלה:- הערכות לקראת מחנות קיץ ושת"פ עם ארגון הכבאות וההצלה. תודה לאלכס, מדריך חשמל ראשי במוס"ל על ההרצאה החשובה ולצוות מחוז מרכז וי-ם אביהו ודורון על הייצוג המרשים בכנס.  
 • עמותת איל"ן: איגוד ישראלי לילדים נפגעים- תודה ליחידת ההנדסה והפרוייקטים על יום הדרכה ייחודי לעובדי המוסדות והסניפים של העמותה הפזורים ברחבי הארץ בו קיבלו העובדים הדרכה על דרישת החוק לבטיחות עובדים עם מוגבלות, קליטה מוצלחת של עובד עם מוגבלות, מקרי בוחן במקומות המעסיקים עובדים עם מוגבלות, הדרכת בטיחות לעובדים עם מוגבלות, ועוד.

מוס"ל ירוק:
 
 • הזמנת ניידות בטיחות, ללא תשלום: כחלק מפעילות "מוס"ל ירוק", ההזמנות ייעשו מעתה דרך הקישור וינותבו למחוזות ע"י בת שבע. להזמנת ניידת , אנא עדכנו את המעסיקים במפעלים ומנהלי העבודה באתרי הבנייה.

פעילות ייחודית במגזר הערבי:
 
 • חודש הרמאדן: וקידום הבטיחות בעבודה במגזר הערבי: תוכנית ייחודית ומרשימה הוכנה ע"י  סמי, כאמל, פייסל ומנסור (מחוז צפון+ מרכז וי-ם). בין השאר הוכנו כללי בטיחות לצמים ברמדאן, וובינר ייעודי וסרטון בנושא בטיחות בעבודה על פיגומים, סרטון וכתבה על הקשר שבין שמירה על בטיחות בעבודה ואספקטים דתיים ועוד. החומר נמצא זמין באתר ללא תשלום והנכם מוזמנים להמשיך ולהפיצו בשטח. כל הכבוד לעוסקים במלאכה!  
 • קידום הבטיחות אצל עובדי נקיון"צמצום החשיפה לחומרי ניקוי באמצעות טכנולוגיה מתקדמת". המאמר נמצא זמין גם לטובת דוברי הערבית. בקרוב יהיה גם באודיו. תודה לסמי!

טועמים:
 
 • חוקרים: רוצים ללמוד עוד על הדרך למניעת דלקות עור תעסוקתיות בקרב עובדים בתחום עיצוב השיער? מוזמנים לקרוא את סקר הספרות המעניין שניצן הכינה עבורנו כחלק מפעילות המחקר בתחום.  
 • מועדון ארוחת הבקר: צוות עובדות ועובדי מחוז מרכז וירושלים מוזמנים ביום א' הקרוב, לארוחת בקר משותפת עם ההנהלה ויו"ר הוועד לשיחה חופשית- וטעימה.

המקצוענים:
 
 • חושבים שיודעים הכל על בטיחות בעבודה בחשמל? מבדק החודש עוסק בקידום המקצועיות בתחום החשמל (שהינו כזכור אחד היעדים של המוס"ל לשנת 2018). את המבדק יש לסיים לא יאוחר מיום ראשון 3.6.2018 בשעה 8:00.
 
מבזק פעילויות אפריל 2018

בשבוע הבא נתייחד עם המשפחות השכולות ונציין את יום הזכרון לחללי צה"ל ונפגעי פעולות האיבה. לאחריו, יחלו החגיגות הפורמליות של המדינה לציון 70 שנה.
ארועים אלה הינם סמל רב משמעות בתרבות הישראלית שלנו, בהם כרוכים צער ושמחה, אכזבה וגאווה, אחריות ותקווה.
 
כתאגיד ממשלתי, הפועל בשם המדינה לשמירת אזרחיה, החלטנו  שיהיה נכון במהלך השנה הקרובה, לקיים מספר פעילויות לציון השנה החשובה הזו, תוך הדגשת ערכים והשיגים הן של המדינה והן שלנו, כמוס"ל.  דורון יוביל תוכנית זו, וכל אחת ואחד מכם מוזמן להצטרף לצוות המוביל.
 
פעילות ראשונה מתוכננת ליום חמישי, 26/4 בה נבקר  ב"יד ושם" ונסיים בעיר העתיקה ובכותל. יציאה ליום פעילות זה תלויה במספר המשתתפים.
 
נמשיך ונהיה "גאים להיות ישראלים", נפעל בכל כוחנו לשמור על הפלא הזה ולכינון חברה טובה וצודקת לכל אזרחיה.
 

מבזק פעילויות מרץ 2018

מחקר ופיתוח:
 
 • מעבדה חדשה לזיהוי קרינה אלקטרומגנטית בלתי מייננת במקומות עבודה (קומה 2.5, במאז"הׂ)- הציוד שרכשנו ״מכסה״ תחומים נרחבים בספקטרום האלקטרומגנטי, ומאפשר בחינה מקצועית של סיכוני קרינה במקומות עבודה ומתן פתרונות להפחתת סיכונים ממקורות הקרינה. ראיתם את הסרטון שלנו בו ד"ר דובדבני גוזר את הסרט האדום? מומלץ בחום!  
 • מחקר חדש שלנו בנושא חשיפה תעסוקתית של עובדים לרטט מכני (ויברציות) שעלולה לפגוע בבריאות העובדים, יוצא לדרך.  מוזמנים להפנות מפעלים ובתי עסק שמעוניינים לקחת חלק במחקר לאשר/חיים.  
 • הכנס השני לטכנולוגיות מקדמות בטיחות-  אתגרים, הישגים וחידושים- ממשיכים את שיתוף הפעולה המוצלח עם הטכניון וב-9 במאי נפגש בטכניון עם מיטב החוקרים, המומחים ושאר אנשי הידע. יש למה לחכות. 

המקצוענים:
 
 • מבחן בקיאות בתחום בריאות תעסוקתית בנושא הרעש:  המדריכים התותחים שקיבלו 100(!) במבדק ב"מכה ראשונה" הם: כמאל מוסטפה, דוד נבו, איציק ריין, ויקטור, שמואל ביתן, יפים, פייסל, מוטי מצר, מיכאל ליפשיץ, מחמוד מנסור, מוטי ס., שמחה, ידידיה, חיים כהן, איציק מורנו, אלי לוי, מוטי אביר, שמעון שם טוב, ואסף ישועה.  
 • מבחן בקיאות חדש במיוחד לאנשי השטח (שעורי בית לחגׂ) בנושא רישוי עסקים.  
 • הדרכות: מנהל הדרכה יצא בסל הדרכות מדהים וייחודי כשגולת הכותרת היא תגבור פעילויות הזיקוקים לקראת חגיגות העצמאות. תודה לאורית, דפנה ישראל ומוטי אלמוג. שימו לב כי בתקופה הקרובה, צפויים "מהמורות קטנות" בנושא הסדרת מדיניות התשלומים. אנא התאזרו בסבלנות והנושא יוסדר מיד אחרי החג.

טכנולוגיה בקטנה:
 
 • אתר אינטרנט: שודרג מערך הזמנת ההדרכות שלנו וקידום ההטבות לעמיתים דרך האתר.  
 • מסופונים בניה: אפליקציית המסופונים לבנייה עודכנה והיא מכילה עכשיו גם מידע חדש על העיצומים הכספיים וקישורים נלווים נוספים למידע כללי. שת"פ פורה של יחידת הטכנולוגיה, ההנדסה וההדרכה.  
 • רשתות חברתיות: אנחנו אוטוטו ממש מגרדים את האוהד ה-10,000 שלנו בדף הפייסבוק שלנו. ראיתם כבר את סרטוני ה"טיפים לפסח" שהעלנו הבקר? 

אחריות חברתית:
 
 • מתנדבים: גם השנה, החג שלנו עומד בסימן אחריות חברתית. כ-90 עובדים לקחו חלק במבצע ההתנדבות ״חג שבע״ במפעלות הרב גרוסמן, היה חשוב, מרגש ומגבש! המתנה לחג, יוצרה במפעל של עובדים עם מוגבלות, ומסמלת גם היא את האחריות שלנו, מעבר לגבולות המצומצמים של הפעילות המקצועית.  
 • שיוויון והזדמנויות בעבודה, אנו פותחים מסלול ״צוערות לבטיחות״ המכוון לנשים מהמגזר הערבי. עקב המחסור הממשי באנשי בטיחות במגזר זה בכלל ובמגדר הנשי בפרט, החלטנו לצאת בפיילוט למסלול הכשרה ייחודי של  מועמדות מהמגזר, בעלות פוטנציאל השתלבות במערך הבטיחות של המוס"ל, לטווח ארוך. למועמדות ייבנה מסלול הכשרה ייחודי והן תהיינה זכאיות לשכר במהלך תקופת הכשרתן. מוזמנים לעניין מועמדות פוטנציאליות. פרטים והרשמה יופיעו בקרוב באתר.
 
פסח בארכיונים:

הידעתם?!, מעל 8 וחצי טון (!) נשלחו  ברבעון זה לגריסה במסגרת "מוס"ל ירוק" במהלך הרבעון הראשון של שנת 2018. תודה להרצל על האנרגיות והתפעול.
 
 • מתקצרים: החל מ- 01.04.2018 שבוע העבודה במוס"ל יעמוד על 42 שעות. בעקבות השינוי, בימי חמישי יקוצר יום העבודה בחצי שעה כך שיום העבודה יתחיל ב- 07:30 ויסתיים ב-15:30. 
 • חוגגים: אוטוטו חוגגים 70 שנה למדינה. יש לכם רעיון כייפי כיצד נחגוג זאת במוס"ל? יאללה בזריזות..
 

מבזק פעילויות פברואר 2018


נפגשים: 

 
 • "נשים מקדמות בטיחות": לכבוד יום האישה פיתח מנהל הדרכה יום עיון חדשני שדן באספקטים ייחודיים של בטיחות ובריאות תעסוקתית של נשים עובדות. התכנים כולם, יוצגו על ידינו ויש ממש למה לחכות. כל (!) עובדות המוס"ל, ללא קשר לתפקידן, מוזמנות לקחת חלק ביום העיון. תאריך אחרון להרשמה (דרך המנהלים) הוא יום חמישי, 1 במרץ, בשעה 12:00. לו"ז יום העיון.
 • מתנדבים: גם השנה לכבוד חג הפסח, נצא כל עובדי המוסד למבצע התנדבות אריזת חבילות מזון לנזקקים. הפעם, הפעילות תהיה בפרוייקט "חג שבע לילדים" ותתקיים במחנה סירקין פתח תקווה, ביום חמישי, 22 למרץ 2018. עם סיום ההתנדבות נתכנס לארוחת צהרים חגיגית ו"הרמת כוסית" לכבוד החג.
 

מתחדשים: 

 
 • מחקר: כידוע לכם, לפני כחודש הצטרפה למחלקת המחקר ניצן, שמובילה מחקר חשוב לחשיפה עורית בקרב מעצבי שיער ובוני צפורניים. חיים בן ארי הצטרף גם הוא ליחידת המחקר, ומוביל את מחקר הויברציות המכניות, ומחקר נוסף שלנו לחשיפה תעסוקתית בתעשיית הקומפוסט. נעדכן שיהיו ממצאים ראשוניים.
 • טכנולוגיה: מסופון הדרכות שטח בענף הבניה. האפליקציה של המסופון שודרגה והותאמה בהתאם לצו החדש בעניין העיצומים בענף, ובהתאם לשתוף הפעולה עם מנהל הבטיחות. שאפו למדריכי הבניה האלופים שלנו שמאמצים ביעילות רבה את החידושים הטכנולוגים, ושכחו שעד לפני זמן קצר מאוד עבדו עם עט ונייר כימי.
 • רשתות חברתיות: אוטוטו עשרת אלפים(!) אוהדים בדף הפייסבוק המעניין שלנו. שמתם לב שגם פתחנו אינסטגרם?:-) לא יודעים מה זה? דברו עם הצעירים (כמו יקי...). מוזמנים לשתף!
 • מכשור חדש לקרינה בלתי מייננת: במזל טוב, רכשנו מכשירים חדשים למדידות שדה אלקטרו מגנטי, מרשת החשמל ומכשירים נוספים למדידות קרינה בתדרי הרדיו והמיקרוגל. מכשור זה יעזור לנו לגבש המלצות להפחתת חשיפות קרינה בלתי מייננת במקומות העבודה.
 • ימי כשירות 2018: חדשים, מקצועיים ומעניינים. ניתן לראות באתר בתצוגה נוחה וידידותית, ע"פ קטגוריות של נושאים/מיקום גיאוגרפי גרסא ב"פרינט" תהיה זמינה בימים הקרובים. צוות מנהל ההדרכה מוזמן ל"מועדון ארוחת הבקר" לאות הערכה והוקרה, ביום א' הקרוב אצלנו במאז"ה.
 • אחריות חברתית, שתופי פעולה וקידום בטיחות במגזר הערבי: יצאנו לדרך עם "קורס שגרירי בטיחות" לנוער עובד במגזר הערבי בכפר טוראן ובמועצה אזורית מעלה עירון. המפגשים הוכתרו בהצלחה מסחררת. וזוהי רק ההתחלה...:-)
 

משהו קטן לסיום: על מנת לשפר את תנאי העובדים, הוחלט, בתאום עם יו"ר הוועד, כי האחריות על אספקה קבועה ומכובדת של קפה/תה תהיה של ראש מדור תפעול ולא על היחידות עצמן.

 
מבזק פעילויות דצמבר 2017

התמקצעות והעצמת עובדים:
 
 • סדנת "כתיבה אפקטיבית" לעובדי המוס"לסדנא ייחודית, ייעודית לעובדי המוס"ל  ל"כתיבה אפקטיבית". בסדנא נלמד כיצד להעביר את הידע שלנו בצורה מדוייקת, עניינית, ושלל עצות פרקטיות נוספות. הסדנא מיועדת לעובדים/ות שלוקחים חלק במלאכת הכתיבה המקצועית (בטאון וניוזלטר). עובדים נוספים המעוניינים להשתתף בסדנא, מתבקשים לפנות אל איה, ויוזמנו לקחת בסדנא חלק, על בסיס מקום פנוי.
 • קורס SPSS, ניתוח סטטיסטי של נתונים: כחלק מהמאמץ שאנו עושים להתמקצע ולספק לעובדים ולמנהלים כלים לניתוח נתונים, בכוונתנו לערוך בקרוב קורס ייעודי בנושא זה. הקורס יהיה בן 6 מפגשים (5 שעות כל מפגש). עובדים המעוניינים לקחת חלק בקורס, מתבקשים לפנות לורד בהקדם.  
 
 • חושבים שיודעים הכלמבדק בקיאות חודשי לעובדי המוס"ל, והפעם, על צו העיצומים וועדות בטיחות ועוד
 • שיתוף פעולה בין המוסד לבטיחות ולגיהות לבין מנהל הבטיחות במשרד העבודה: לקראת תחילת מבצע העיצומים כספיים לקבלני בניין המפרי חוק.
 • כנס מקצועי בנושא העיצומים ייערך בראשות שר העבודה והרווחה ב-30/1/18 ברמת אפעל. שמרו את התאריך. פרטים נוספים בקרוב.
 
ענף הבניה:
 
 • פיגומים: הדרכה מקוונת שלנו (וובינר), פתוחה לציבור הרחב, ללא תשלום. בימים הקרובים יעלה לאתר שלנו ויופץ גם דרך הרשתות החברתיות תרגום החומר בשפה הערבית. אנא התעדכנו.
 
תעשייה ושירותים:
 
 
סוגרים/פותחים שנה:
 
 • סיכום 2017: מתחילים בסיכומי שנה, ואתם מוזמנים לצפות בסרטון קצר שהכנו, הסוקר נושאים מרכזיים שליוו אותנו השנה.
 • כנס עובדים ותוכניות עבודה 2018: בכנס מיוחד שערכנו לסיכום השנה, הוצגו תוכניות העבודה לשנה הקרובה, ע"י כל מנהלי היחידות של המוס"ל ויו"ר וועד העובדים וניתנו דגשים לנהיגה בטוחה בחורף ע"י מדריך מרכז וי"ם, שמעון שם טוב. כיבדו אותנו בנוכחותם, יו"ר המוס"ל, נתנאל איזק ומיכאל כוכבי, מ"מ יו"ר הסתדרות העובדים וחבר המנהלה שלנו. הרצאת אורח מעניינת בנושאי צבא, חברה ובטחון ניתנה ע"י העיתונאי יוסי יהושע. תמונות מהארוע ניתן לראות בדף הפייסבוק שלנו ובאתר.
 • חורף בריא וחם: אדנית מפנקת עם צמחי נענע, לימונית ומרווה הגיעה  אליכם, לכל אחת מהיחידות. הרבו בשתייה והקפידו על בריאותכם, גם בחודשי החורף.
 
מבזק פעילויות אוקטובר 2017
 
 • סמינר עובדים מקצועי בצפון: היה נפלא! תודה לעובדים שלקחו חלק ביציקת התוכן המקצועי המרתק בנושאי בטיחות בעבודה - בחקלאות, תעשייה, בניה וארגונומיהתודה לאלה שעמלו על ההפקה המושקעת ודאגו  למורל  הגבוה, שליווה אותנו לאורך ימי הסמינר.  כבוד! לעובדים מצטיינים מוטי אלמוג (מנהל הדרכה) אלי לרנר ומוטי סולטני (מחוז מרכז וירושלים), ונחום רוזננברג (מנהל הנדסה ופרוייקטים). אות הוקרה ייחודי על מעורבות חברתית ועזרה לזולת הוענק לחווה (מנהל הסברה, פרסום והוצאה לאור). ד"ר אמנון דובדבני, ומיכאל לרר דאגו לתעד אותנו וניתן להתרשם מהתמונות בספריה המשותפת.
 •  תוכנית עבודה 2018: הטיוטא הסופית כבר מוכנה, ותוצג בקרוב בפני יו"ר המועצה וחבריה לקראת אישורה. השנה, רבים מכם לקחו חלק בהכנת התוכנית, בתובנות חשובות וברעיונות נפלאים שהובילו, יחד, ליצירת תוכנית איכותית, שנותנת מענה מקצועי ראוי לכלל ציבור העובדים בישראל. התוכנית כוללת תשומת לב ייחודית לנושאים אקוטיים ומשימות לאומיות. הטיוטא תועבר אליכם לעיון בימים הקרובים.  
 • רוצים לדעת איך מוחמד עלי קשור למוסד לבטיחות וגיהות? קראו את המאמר החדש של ד"ר אשר פרדו באתר שלנו: חשיפות תעסוקתיות והסיכון להתפתחות מחלת פרקינסון.  
 • וכמה זה עולה לנו? עלות פגיעות ותחלואה המיוחסות לתעסוקה – ממצאים חדשים בקונגרס העולמי לבטיחות ולבריאות בעבודה ה-21 שהתקיים לאחרונה בסינגפור.  
 • קידום בטיחות עם מוגבלים: למעלה ממאה (!) משתתפים תרמו ליום עיון חשוב מוצלח במיוחד שערכנו בשיתוף התאחדות התעשיינים. תכני יום העיון יופיעו אוטוטו בביטאון הקרוב. מתוכננת פעילות המשך ענפה בתחום.  
 • ממשיכים בקידום הבטיחות במגזר הערבי: ענף הבניה, פעילות ייחודית ברשתות החברתיות בנושא "מוודאים שתנאי הבטיחות שלנו נשמרים".
 • פעילות שטח: רשמים מפעילות ייחודית שלנו במועצה מקומית עארה ערערה שהובלה ע"י מדריכי המוס"ל, כמאל מוסטפא וחיים כהן.
 • קורס לערבית מדוברת: בשעה טובה, התגבשה קבוצה של עובדים המעוניינים להשתתף בקורס. הקורס ייפתח עבורינו בתחילת נובמבר, במתכונת של פעם בשבוע ויתמקד כאמור בערבית מדוברת שתאפשר לעובדי המוס"ל לשפר את רמת השירות לעובדים דוברי ערבית. פרטים מדוייקים יועברו השבוע  ישירות לנרשמים (השתתפות העובדים בקורס מותנית באישור המנהל הישיר).  
 • מתחדשים: קורס ממוני הבטיחות שלנו במחוז צפון עבר להתקיים בטכניון בחיפה. "מעבר הדירה" נעשה כחלק מתהליך ה"אקדמיציה" אותו אנו פועלים להחיל על כל הדרכות המוס"ל והוא הוא פרי שתוף פעולה של מנהל ההדרכה ומחוז צפון. כל הכבוד!  
 • חושבים שיודעים הכלמבדק בקיאות חודשי לעובדי המוס"ל בנושאי בריאות תעסוקתית - היחידה הזוכה תזכה בפרס.
 • וזהו, "אחרי החגים" הגיע. במסגרת המחויבות שלנו ל"קידום בריאות" במוס"ל, החלטנו, יחד עם  אלכס, יו"ר הוועד, להעניק לכל עובד/ת  מענק ייחודי לתמרוץ הפעילות הגופנית. הזכאות לתמריץ תהיה לכלל העובדים, בגובה של עד 120 ₪ לחודש, לחודשים נובמבר ודצמבר (2017). התמריץ מותנה בהצגת קבלה (כגון: מכון כושר/יוגה/פילאטיס/קבוצות ריצה, רכיבה וכיוצב'), באישור המנהל הישיר ויו"ר הוועד.  

מבזק פעילויות ספטמבר 2017
 
 • גאווה לאומית: באסיה: סינגפור- היום יוצאים ד"ר סמי סעדי ומיקי וינקלר לייצג אותנו בקונגרס העולמי לבטיחות ובריאות בעבודה, The World Congress on Safety and Health at Work. בכנס  סמי יציג את המחקר ומיקי יסקור כיוונים חדשים בתחום ואת תוכנית המניעה העולמית (global vision of prevention). שיהיה בהצלחה!
 • סין: משלחת שלנו שוהה  כאמור השבוע בסין, כחלק מהמאמץ של הממשלה לסייע לשוק הבניה בישראל לקראת הגעתם של מאות פועלים סינים. אלון, מוטי ונחום התחדשו בחליפות, ויצאו עם מענה מקצועי, ייעודי וייחודי. מי שעדיין לא הספיק להתרשם מהתמונות שנשלחו אלינו משם, מוזמן להכנס לקבוצת הוואטספ של המוס"ל.  
 • בטיחות עם חיוך: עלה היום לאויר ערוץ פעולה נוסף שלנו לקידום תרבות של בטיחות במגזר הערבי, על דרך ההומור. מוזמנים לשתף.  
 • חם על המדף: מאמרים חדשים, עדכוני בטיחותחדש באתר- COP לעגורני צריח, עלוני קיר בשלל שפות ועוד הפתעות.  
 • מפגשי העשרה מקצועיים לעובדים: היום התקיימה פגישת העשרה ייחודית למדריכי מחוז מרכז וי"ם, שהנה פרי שת"פ בין מנהל הדרכה למחוז. פעילות דומה צפוייה להתקיים בקרוב בשאר המחוזות.
 •  בקיאים ובטוחים: חושבים שאתם יודעים הכל על בטיחות? בקרוב יוצא לדרך מבדקון (פנימי) מס 2. למי מכן/ם שעדיין לא התמודד עם המבחן הראשון.
 • מה משותף לנקרות ימיות, ייקב בוטיק, ואתר בניה? – בואו לגלות הכל בסמינר מקצועי, חוויתי, דו יומי שיתקיים לכל עובדי המוס"ל אי"ה ב-17/18. הסמינר המושקע (!) גובש יחד עם  אלכס, יו"ר הוועד שעמל רבות להובלת תוכנית יוצאת דופן. בערב היום הראשון נערוך "הרמת כוסית" לכבוד השנה החדשה ובמהלכה נכריז על העובדים המצטיינים שלנו. דפנה עומלת במרץ רב על הכנת מצגת אופטימית ומי שעדיין לא העביר תמונות וסרטונים- מוטב שימהר...:-)  
 • על תיקים, סרטים וחיוכים: שמחים מאוד להיווכח שניצלתם את כרטיסי הסרט שקיבלתם לימי הקיץ החמים, שאוהבים את התיקים החדשים- ועל האנרגיות הטובות.  
 • "סוף זה תמיד התחלה"..:  בימים אלה יוצאים לפנסיה מנהלים שהיו עמודי תווך במוסד לבטיחות. הגמלאים החדשים שלנו אמנם מסיימים את עבודתם הפורמלית, אך ממשיכים להיות חלק ממשפחת המוס"ל.

מבזק פעילויות אוגוסט 2017
 
 • נתחיל בתודות: כנס עובדים ובחירות לוועד - תודה למיכאל ל., יוהנה ורינה על ארגון הבחירות לוועד, וברכות לוועד הנבחר בראשותו של היו"ר, אלכס רודיאק. אנו שמחים לצאת בדרך חדשה - דרך של שיתוף והדברות.
 • יציאה ללימודים אקדמאים בשנה"ל הקרובה: אנו מזמינים את עובדות ועובדי המוס"ל להגיש מועמדותם ללימודים אקדמאים לקראת שנת הלימודים שנפתחת באוקטובר 2017. הזמנה זו הינה חלק מיישום "ערך המקצועיות" אותו הצבנו לעצמנו במוס"ל, ומתוך רצון להתוות אופק קריירה לעובדים. נוהל השתתפות בלימודים נמצא בתיקיה המשותפת YYY. המעוניינים מוזמנים לפנות דרך המנהלים. וועדה משותפת בה יופיעו נציגי ההנהלה, מנהלי היחידות ויו"ר הוועד תתכנס לדון בבקשות במהלך חודש אוגוסט.  
 • טיול שנתי וסיור לימודי 17-18/9: בהתאם לבקשת הוועד, מתוכנן  טיול של יומיים בצפון (לינה בכפר גלעדי) בו ישולבו תכנים מקצועיים, בהתאם ליעדי המוס"ל, פעילויות מגבשות ומהנות. במסגרת הסיור נשלב את ה"הרמת כוסית" לשנה החדשה וטקס עובדים מצטיינים. לתשומת ליבכם, בימים אלה תהיה "הדממה" ביחידות, וכל יחידות המוס"ל תהיינה סגורות. אנא התארגנו בהתאם ועדכנו את הלקוחות.  
 • לימודי ערבית מדוברת לעובדי המוס"ל: כחלק מיעדי המוס"ל לקידום הבטיחות במגזר הערבי אנו בוחנים אפשרות לקיים לימודי ערבית יישומית וזו במטרה להנגיש את הפעילות שלנו למגזר. הרעיון הוא לקיים מפגשים ב- 3 מוקדים: ת"א, ב"ש ונשר, במתכונת של פעם בשבוע. על מנת שנוכל להערך בהתאם נבקש מהמעוניינים לפנות בהקדם בכתב אל דפנה.  
 • קידום בטיחות לעובדים עם מוגבלות- אנו מארגנים יום עיון ייחודי למעסיקים בו יוצגו דרכים וכלים לקידום בטיחות לעובדים עם מוגבלות.  המפגש יתקיים ב-12/9. התכנים, כולם, יועברו ע"י מומחי המוס"ל. עובדות/ים המעוניינים להשתתף בכנס מוזמנים לפנות למנהליהם.  
 • משרה ייעודית לעובד/ת עם מוגבלות: אנו מעוניינים לצרף אלינו, ליחידת הטכנולוגיה והמידע עובד/ת עם מוגבלות. לפרטים נוספים ורעיונות אנא פנו ליקי/מיקי.  
 • מועדון אחרות הבקר: ממשיכים במסורת עובדי מחוז הדרום התארחו אצלנו היום בלשכה עם הרבה אנרגיות חיוביות לארוחת בקר משותפת, בה השמיעו, שמעו ושיתפו. תודה להרצל על ההפקה, לחווה ודינה על העזרה בארגון.

מבזק פעילויות יולי 2017
 
 • מצויינות ארגונית וניהול איכות במוס"ל: אנו מרחיבים את פעילות המצוינות וניהול האיכות  שלנו במוס"ל. לצורך כך ייצאו השבוע להשתלמות ייחודית במכון התקנים  עובדיה (טכנולוגיה), יניב (רכש ולוגסטיקה), גבי (מ. דרום) ומוטי אלמוג (מ. הדרכה). עובדים המעוניינים להצטרף לפעילות בתחום, ולהיות חלק מצוות קידום האיכות, מוזמנים לפנות למנהלים שלהם.  
 • הדרכה מקווננת, עבודה בתנאי חום: כחלק מהפעילות שלנו להנגשת ידע לכלל הציבור, התקיימה השבוע הדרכה מקוונת שהיתה פרי שתוף פעולה של יחידות שונות במוס"ל. ניתן לצפות בהדרכה ולהעבירה לכל דורש דרך האתר שלנו  ההדרכה זכתה להדים חיוביים ואנו כבר מתכננים את ההדרכה הבאה.  
 • "מועדון ארוחת הבקר": החודש נערכה ארוחת בקר חגיגית, במשכנות בית רות, ביפו, הוקרה לעובדים אשר בלטו בפעילותם ולסגני מנהלים. תודה לנופר, ויטלי, דינה, רונית, חגית, אסתי, אמנון, אלכס ר, מיכאל, אברהם ג, אבי ס, רינה, דוד ז, אהובה, מוטי א. תמונות מארוחת הבקר באדיבותו של מיכאל זמינות לכולם על השרת תחת תיקית "מועדון ארוחת הבקר".  
 • הכנס הראשון לטכנולוגיות בשירות הבטיחות, טכניון: הכנס היה מוצלח מאוד ולשמחתנו, לקחו בו חלק עובדים רבים. סקירה קצרה של ההרצאות והנושאים שהוצגו בכנס תופץ בימים הקרובים. קישור לסיכום הכנס ולכתבה.  
 • דוח מבקר המדינה: לאחרונה התקיימו אצלנו פגישות עם נציגי אגפים שונים ממשרד מבקר המדינה. פגישה אחת התמקדה בתיאור יישום המלצות הביקורת של מבקר המדינה במוס"ל. הפגישה השנייה התמקדה בפעילות המוס"ל בענף הבניה, לאור הליקויים שעלו בביקורת במוס"ל וכן לאור הביקורת הציבורית ההולכת וגוברת בנושא זה. בפגישות הצגנו את פעילויות המוס"ל בהתאם לת"ע 2017, את התהליך שנעשה במוס"ל, ההשיגים וההתמודדויות.  
 • השתתפות בבדיקות רפואיות של העובדים: המוס"ל ממשיך בנוהל הקיים של בדיקות הסקר. בימים אלה נכתב נוהל מתאים בו לא תהיה הבחנה בין סוגי עובדים לקבלת הזכות לבדיקות, וייקבע התעדוף.    
 • "פיילוט ניידות": בשבוע הבא תחל בחינה של שיטת הפעלה חדשה של הניידות, כך שתתקיים  הפעלה ישירה של  הניידות ע"י המחוזות, בסיוע ובבקרה של מנהל הדרכה. אנו מזמינים אתכם לשלוח תובנות, הצעות יעול וכו' - ישירות לארז, שמוביל את הפיילוט.  
 • קמפיין רדיו לקידום בטיחות במגזרים ייחודיים: ביום א' יצא קמפיין רדיו ייחודי בו עובדים שלנו, מזמינים עובדים ומעסיקים ממגזרים שונים, לפנות אלינו לייעוץ, הדרכה והסברה בנושא בטיחות ובריאות בעבודה. נציין כי באולפן ההקלטות התגלו "כוכבים רדיופונים"- תודה לענת ריבלין, דפנה, פייסל ומוטי אביר. קישור להקלטות.   
 • מדף הספרים שלכם גולש?! מוזמנים לתרום ספרי פרוזה וקלאסיקות ל"ספריה ניידת" שתהיה במוס"ל ב-4 מוקדים (מאז"ה, בת ים, נשר וב"ש) בה תוכלו לשאול ספרים, לקרוא, לחוות ולשתף.  תודה לשושי (מנהל הסברה והוצאה לאור) שהסכימה לרכז את הפרוייקט ולנהלו.  
 • פותחים את הקיץ: הקיץ אוטוטו בפתח. על מנת להקל על  ציבור ההורים והסבים יפורסמו בקרוב מספר הטבות כגון הנחות למגוון פעילויות פנאי משפחתיות, אשר יעזרו לכולנו לעבור את הקיץ בכייף. בעקבות בקשות שעלו, אנו בוחנים את האפשרות לאפשר להביא ילדים בחופשת הקיץ למשרדי המוס"ל, במועדים שיוגדרו מראש, ובהתאם להנחיות.
 
מבזק פעילויות יוני 2017
 
 • תיקי עבודה: בשעה טובה, במהלך הימים הקרובים יגיעו 3 דגמים שונים של תיקים, לבחירתכם- תודה לאנדרי על ההשקעה ולהרצל על הסיוע!  
 • מינויים חדשים: גבי התחיל היום חפיפה כמנהל מחוז דרום, וארז כראש מנהל הדרכה. בהצלחה!  
 • מועדון ארוחת הבקר: מפגש טעים ונחמד נערך עם 13 עובדים חדשים שהוזמנו לארוחת בקר בלשכה. בכוונתנו להרחיב את המפגשים  ולהשתמש בהם  לליבון שאלות, סוגיות ותכנים חברתיים במוס"ל, הכל כמובן, ברוח טובה!  
 • תקלה בהעברת כספים שהופקדו לקופות פנסיה דרך חברת שקל: לידיעתכם, מצאנו תקלה טכנית אצל החברה שמספקת לנו שירותים. אנו מטפלים בעניין בנחישות רבה, דרך היועמ"ש בהובלתם של יוסי ע. ויואב. הנושא בטיפול ובמעקב.  
 • מקדמים בריאות ביחידות ובמחוזות: שמחים לראות כי קוצצי הסלט שקיבלתם תופסים מקום של כבוד בארוחות היחידות/מחוזות- ותודה לעפרה על הסיוע!  
 • מפגש שו"ת בנושא פנסיה: בהמשך לבקשתכם, אילן לוין, שהיה הממונה על השכר, נשכר על ידנו  ויפגש בקרוב עם קבוצת עובדים. בהמשך לפגישה זו ולאור הנושאים שיועלו, נפיק לקחים ובהתאם, יתקיימו מפגשים נוספים.  
 • ניהול קריירה: עובדים- החלנו בסבב של מפגשים עם עובדות ועובדים לחשיבה משותפת של ניסוח מטרות קריירה מספקות לכל אחת ואחד מכן. למי מכם שרוצה "להתכונן" ולקבל תובנות על השאיפות שלה/ו, מומלץ להציץ בשאלונים שנמצאים ברשת דוגמה לשאלון.
 • כנס המוס"ל: טכנולוגיות מקדמות בטיחות": יתקיים אי"ה ביום שני הקרוב. לראשונה בתולדות המוס"ל בא לידי ביטוי שת"פ עם מוסד אקדמי מוביל- הטכניון, ובו מתוכננים להשתתף כ- 250 אנשים מכל גווני קשת העיסוקים במשק הישראלי בכלל, ומתחום הבטיחות בפרט. לכנס מצטרפת אלינו ליטל ממנהל הדרכה, כ "שחקנית חיזוק"J שתתרגם בשפת הסימנים את המצגת שעוסקת בפתרונות דיגטליים לעובדים עם מוגבלויות.  
 • ערב גיבוש בנות: נותרו עוד 2 מקומות להופעה של רוד סטוארט ב-14/6. כרגע נרשמו כ-20 בנות. מי שמעוניינת ועדיין לא נרשמה, מוזמנת לפנות לוורד במייל. ההשתתפות, כמובן, לא כרוכה בתשלום!

ד"ר אורנית רז, מנכ"לית
המוסד לבטיחות  ולגיהות


 

  

 

שלח להדפסה כתוב תגובה

 

לחדשה זו התפרסמו 0 תגובות לפתיחת כל התגובות

כתוב תגובה סגור תגובה

שם: תוכן
כותרת
כתוב תגובה